GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 20 Feb 2019, 15:42

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in February
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Prep Hour

     February 20, 2019

     February 20, 2019

     08:00 PM EST

     09:00 PM EST

    Strategies and techniques for approaching featured GMAT topics. Wednesday, February 20th at 8 PM EST
  • Online GMAT boot camp for FREE

     February 21, 2019

     February 21, 2019

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    Kick off your 2019 GMAT prep with a free 7-day boot camp that includes free online lessons, webinars, and a full GMAT course access. Limited for the first 99 registrants! Feb. 21st until the 27th.

If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 53020
If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Feb 2019, 00:41
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

50% (01:50) correct 50% (02:08) wrong based on 36 sessions

HideShow timer Statistics

If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples must be sold for a rupee so as to have a profit of 20%?

A. 36
B. 28
C. 26
D. 25
E. 22

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Director
Director
User avatar
P
Status: Learning stage
Joined: 01 Oct 2017
Posts: 958
WE: Supply Chain Management (Energy and Utilities)
Premium Member
Re: If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Feb 2019, 01:07
Bunuel wrote:
If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples must be sold for a rupee so as to have a profit of 20%?

A. 36
B. 28
C. 26
D. 25
E. 22


As the 20% profit is obtained, it implies that 30 apples were sold for 1(1+0.2)=Rs. 1.20
So, SP of 1 apple=\(\frac{30}{1.20}\)=Rs. 0.04
Therefore, No of apples that would be sold in Rs1=\(\frac{1}{0.04}\)=25 nos

Ans. (D)
_________________

Regards,

PKN

Rise above the storm, you will find the sunshine

SVP
SVP
User avatar
G
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 1887
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GPA: 4
WE: Marketing (Energy and Utilities)
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Re: If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu  [#permalink]

Show Tags

New post 02 Feb 2019, 00:16
Bunuel wrote:
If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples must be sold for a rupee so as to have a profit of 20%?

A. 36
B. 28
C. 26
D. 25
E. 22


30 apples are bought @ INR 1
so cost of 1 apple = 1/30
now selling apple to gain 20% of 1 INR would be SP= INR 1.2
so
we can say for every INR 1.2 of cost we would be having ; 1/1.2 = 0.83 of gain
since in 1 INR 30 apples were bought so to get 0.83 of gain we would have to sell
0.83 * 30 = 25 apples
IMO D
_________________

If you liked my solution then please give Kudos. Kudos encourage active discussions.

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 11 Oct 2018
Posts: 11
Re: If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2019, 09:11
Bunuel wrote:
If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples must be sold for a rupee so as to have a profit of 20%?

A. 36
B. 28
C. 26
D. 25
E. 22


This question is basically asking for the costs in terms of apples.

First we need to find out the costs in rupees, if the sale price is 1 rupee and the margin 20%:
\(1.2c=1\)
\(c=\frac{1}{1.2}=\frac{5}{6}\)

So the costs in apples, instead of rupees, would be:
\(30*\frac{5}{6}=25\)
Target Test Prep Representative
User avatar
P
Status: Chief Curriculum and Content Architect
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 24 Nov 2014
Posts: 417
GMAT 1: 800 Q51 V51
If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2019, 09:49
We bought 30 apples for 1 rupee.

We want a 20% profit when we sell a quantity of apples for 1 rupee.

Getting a 20% profit means we are paid 1.20 times, or 6/5, of what we spent.

So, 1 rupee has to be 6/5 of what we spent on the quantity of apples that we sell for 1 rupee.

So, to make that profit, would sell a quantity of apples that cost us 5/6 of a rupee: 5/6 x (the original lot of 30 apples) = 25 apples

The correct answer is D.
_________________

Marty Murray
Chief Curriculum and Content Architect

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 14 May 2018
Posts: 41
GMAT 1: 710 Q49 V38
Re: If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Feb 2019, 11:38
Bunuel wrote:
If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples must be sold for a rupee so as to have a profit of 20%?

A. 36
B. 28
C. 26
D. 25
E. 22


In real life,it is more like 30 rupees for an apple :tongue_opt1

Anyway,
1 rupee= 30 apples

20% profit ==> 30 apples should be sold for 1.2 rupees

Now, 1.2 rupees = 30 apples ==> 1 rupee = 30/1.2 apples = 25 apples

Ans:D
_________________

Now that I am done with my College Applications, I will try and be more regular here and help out aspirants and give back to this wonderful community. Please hit kudos if you like my answers.

GMAT:710 (Q49,V38,IR8,AWA5)

GMAT Club Bot
Re: If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu   [#permalink] 06 Feb 2019, 11:38
Display posts from previous: Sort by

If apples are bought at the rate of 30 for a rupee. How many apples mu

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.