GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 16 Dec 2018, 10:27

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Prep Hour

     December 16, 2018

     December 16, 2018

     03:00 PM EST

     04:00 PM EST

    Strategies and techniques for approaching featured GMAT topics
  • FREE Quant Workshop by e-GMAT!

     December 16, 2018

     December 16, 2018

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Get personalized insights on how to achieve your Target Quant Score.

Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Manager
Manager
User avatar
Joined: 04 Aug 2013
Posts: 96
Location: India
Schools: McCombs '17
GMAT 1: 670 Q47 V35
GPA: 3
WE: Manufacturing and Production (Pharmaceuticals and Biotech)
Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Apr 2016, 05:49
3
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  95% (hard)

Question Stats:

51% (03:25) correct 49% (03:13) wrong based on 69 sessions

HideShow timer Statistics

Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece and makes 15% profit. She sells oranges at ₹10 apiece and makes 25% profit. If she gets ₹653 after selling all the apples and oranges, find her profit percentage.

A. 16.8%
B. 17.4%
C. 17.9%
D. 18.5%
E. 19.1%
SC Moderator
User avatar
D
Joined: 13 Apr 2015
Posts: 1687
Location: India
Concentration: Strategy, General Management
GMAT 1: 200 Q1 V1
GPA: 4
WE: Analyst (Retail)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Apr 2016, 06:37
1
Given: Selling price of an Apple = 23 --> Cost price = 23/1.15 = 20
Selling price of an orange = 10 --> Cost price = 10/1.25 = 8
A > O
23*(A) + 10*(O) = 653

653 - 23*(A) has to be divisible by 10 --> Units digit has to be 0
Values of A can be 1, 11, 21, 31, .... --> 1 cannot be the value
Between 11 and 21, If A = 11, O = 30 --> Not possible
If A = 21, O = 17 --> Possible

Cost price = 20*21 + 8*17 = 420 + 136 = 556

Profit = 653 - 556 = 97
Profit% = (97/556)*100 = 17.4%

Answer: B

P.S: This problem is very calculation intensive as the options are very close. I would guess and move on if I do not arrive at the answer in the stipulated time.
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 7108
Re: Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Apr 2016, 06:54
1
1
anceer wrote:
Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece and makes 15% profit. She sells oranges at ₹10 apiece and makes 25% profit. If she gets ₹653 after selling all the apples and oranges, find her profit percentage.

A. 16.8%
B. 17.4%
C. 17.9%
D. 18.5%
E. 19.1%


Hi,

Pl share the source

just few points on the Q..
1) Ofcourse 700 level, but the calculations are too complex for a GMAT Q..
2) The method can be tested but may be with numbers that are less calculation intensive
3) Rather it consists of 3 STEPS, which can itself be two-three Qs..



Solution:-



1) first step--


find the number of apples and oranges..
23a + 10b =653, where a>b
10b=653-23a..
so 23a should have units digit as 3 to ensure div by 10b..
so a can be 1,11,21,31..
since a>b, ONLY 21 fits in and b = 17 from equation..

2) second step--


find the CP
apples SP = 23*21= 483.
CP = 483/1.15 = 420

oranges SP = 170
CP = 170/1.25 = 136

total CP= 420+136 = 556

3) Third step


find the Profit %..
By allegation or straight \(\frac{(653-556)}{556} = \frac{97}{556}= 17.44%\)
B
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

SVP
SVP
avatar
P
Joined: 12 Dec 2016
Posts: 1645
Location: United States
GMAT 1: 700 Q49 V33
GPA: 3.64
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Apr 2017, 17:38
strange, I thought percentage of profit should be calculated by using gross profit over revenue.

Can SB helps me?
VP
VP
avatar
P
Joined: 07 Dec 2014
Posts: 1129
Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Apr 2017, 19:57
anceer wrote:
Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece and makes 15% profit. She sells oranges at ₹10 apiece and makes 25% profit. If she gets ₹653 after selling all the apples and oranges, find her profit percentage.

A. 16.8%
B. 17.4%
C. 17.9%
D. 18.5%
E. 19.1%


another approach to finding number of apples and oranges
price of apple-orange pair=23+10=33
653-19*33=26 no
653-18*33=59 no
653-17*33=92 yes
92=4*23, adding 4 apples to
the 17 apple-orange pairs,
for a total of 21 apples and 17 oranges
21*20+17*8=556=total cost
21*3+17*2=97=total markup
97/556=17.4% total profit
B
Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 9185
Premium Member
Re: Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Nov 2018, 10:20
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

GMAT Club Bot
Re: Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a &nbs [#permalink] 28 Nov 2018, 10:20
Display posts from previous: Sort by

Rani bought more apples than oranges. She sells apples at ₹23 apiece a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.