Last visit was: 13 Jul 2025, 19:16 It is currently 13 Jul 2025, 19:16
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
udaymathapati
Joined: 06 Apr 2010
Last visit: 27 Jan 2015
Posts: 91
Own Kudos:
5,404
 [169]
Given Kudos: 15
Products:
Posts: 91
Kudos: 5,404
 [169]
13
Kudos
Add Kudos
153
Bookmarks
Bookmark this Post
Most Helpful Reply
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 102,639
Own Kudos:
Given Kudos: 98,178
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,639
Kudos: 741,120
 [64]
29
Kudos
Add Kudos
34
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
bharatS
Joined: 13 Jul 2014
Last visit: 11 Feb 2015
Posts: 7
Own Kudos:
23
 [7]
Given Kudos: 40
Location: India
Concentration: Operations, Technology
GMAT Date: 11-06-2014
GRE 1: Q159 V144
GRE 1: Q159 V144
Posts: 7
Kudos: 23
 [7]
6
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
General Discussion
User avatar
geturdream
Joined: 22 Aug 2008
Last visit: 04 Nov 2011
Posts: 86
Own Kudos:
189
 [3]
Given Kudos: 11
Posts: 86
Kudos: 189
 [3]
2
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
sum of the costs incurred at the beginning of the month
=(1+2+....+7)X/2 * .1 $
=1.4X $
User avatar
subhashghosh
User avatar
Retired Moderator
Joined: 16 Nov 2010
Last visit: 25 Jun 2024
Posts: 899
Own Kudos:
1,253
 [2]
Given Kudos: 43
Location: United States (IN)
Concentration: Strategy, Technology
Products:
Posts: 899
Kudos: 1,253
 [2]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
x + x + x + x -> rakes produced

x/2 * 8 -> Rakes exported


Storage cost =

7x/2 * 0.1 + 3x + 0.1 + 5x/2 * 0.1 + 2x * 0.1 + 3x/2 * 0.1 + x * 0.1 + x/2 * 0.1

( 3.5 + 3 + 2.5 + 2 + 1.5 + 1 + 0.5)x * 0.1

Answer - C
avatar
ashu1983
Joined: 19 Apr 2011
Last visit: 25 Apr 2011
Posts: 5
Own Kudos:
4
 [3]
Given Kudos: 1
Posts: 5
Kudos: 4
 [3]
3
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Total Rakes produced = 4 months *x
Total Rakes sold each month March - OCt = x/2
Storage cost (3.5 + 3+ 2.5+2+1.5+1+0.5) x * 0.1

Correct Answer C
User avatar
amit2k9
Joined: 08 May 2009
Last visit: 18 Jun 2017
Posts: 538
Own Kudos:
Given Kudos: 10
Status:There is always something new !!
Affiliations: PMI,QAI Global,eXampleCG
Posts: 538
Kudos: 625
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
the costs are = 7x/2 +5x/2+3x/2+x/2+3x+3x+x = 14x
14x * 0.1 = 1.4x
User avatar
bellcurve
Joined: 19 Nov 2010
Last visit: 19 Mar 2014
Posts: 63
Own Kudos:
258
 [2]
Given Kudos: 9
Posts: 63
Kudos: 258
 [2]
2
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Total rakes produced 4x.

Rakes in the storage first month 3.5x
Rakes in the storage in the last month 0.5x
Average rakes in the storage 2x
Number of months rakes are in the storage 7 (There are no rakes in the storage in Oct)

so 2x * 0.1 * 8 = 1.4x
User avatar
geometric
Joined: 13 Jan 2012
Last visit: 15 Feb 2017
Posts: 244
Own Kudos:
854
 [1]
Given Kudos: 38
Weight: 170lbs
GMAT 1: 740 Q48 V42
GMAT 2: 760 Q50 V42
WE:Analyst (Other)
GMAT 2: 760 Q50 V42
Posts: 244
Kudos: 854
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Picking smart numbers is an easy and smart solution here. Here's algebra as well:

4x rakes are produced, x/2 are sold each month, and we're assuming at the beginning of each month.

So storage costs
= .1((4x-x/2)+(4x-2x/2)+(4x-3x/2)+(4x-4x/2)+(4x-5x/2)+(4x-6x/2)+(4x-7x/2)+(4x-8x/2))
= .1(8*4x-36x/2)
= .1(32x-18x)
= .1(14x)
= 1.4x
avatar
shreygupta3192
Joined: 08 Dec 2013
Last visit: 13 Apr 2020
Posts: 23
Own Kudos:
Given Kudos: 23
Posts: 23
Kudos: 8
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
can any one please explain this problem piece by piece..didn`t get a single word of this question..
n why r u doing 8-1=7..

kindly explain this
thanku.
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 102,639
Own Kudos:
741,120
 [1]
Given Kudos: 98,178
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,639
Kudos: 741,120
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
shreygupta3192
can any one please explain this problem piece by piece..didn`t get a single word of this question..
n why r u doing 8-1=7..

kindly explain this
thanku.

Let \(x=2\):

The business produced x rakes each month from November through February --> from November to February \(4x=8\) rakes were produced.
The business shipped x/2 rakes, so 1 rake, at the beginning of March and started paying storage costs in March, so in March business paid for storage of 8-1=7 rakes.

Please re-read the question and the solutions above.

Similar question to practice: the-acme-company-manufactured-x-brooms-per-month-from-januar-144318.html
User avatar
BrainLab
User avatar
Current Student
Joined: 10 Mar 2013
Last visit: 26 Jan 2025
Posts: 350
Own Kudos:
Given Kudos: 200
Location: Germany
Concentration: Finance, Entrepreneurship
GMAT 1: 580 Q46 V24
GPA: 3.7
WE:Marketing (Telecommunications)
GMAT 1: 580 Q46 V24
Posts: 350
Kudos: 3,011
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
udaymathapati
A certain business produced x rakes each month form November through February and shipped x/2 rakes at the beginning of each month from March through October. The business paid no storage costs for the rakes from November through February, but it paid storage costs of $0.10 per rake each month from March through October for the rakes that had not been shipped. In terms of x, what was the total storage cost, in dollars, that the business paid for the rakes for the 12 months form November through October?

A. 0.40x
B. 1.20x
C. 1.40x
D. 1.60x
E. 3.20x

You can solve this one using 3 Methods

Method 1
Number picking (see Bunuel's approach)

Method 2
Brute force; Just list the number of monats shipments etc.

Month......1.....2....3........4......5......6.......7.....8
Storage...3,5...3....2,5.....2.....1,5....1......0,5...0 Rakes
Costs....0,35..0,3...0,25..0,2...0,15..0,1...0,05..0 --> 1,4x

Method 3
Number of terms * Average = 7*2=14
14*0,1=1,4
User avatar
anairamitch1804
Joined: 26 Oct 2016
Last visit: 20 Apr 2019
Posts: 506
Own Kudos:
3,526
 [1]
Given Kudos: 877
Location: United States
Concentration: Marketing, International Business
Schools: HBS '19
GMAT 1: 770 Q51 V44
GPA: 4
WE:Education (Education)
Schools: HBS '19
GMAT 1: 770 Q51 V44
Posts: 506
Kudos: 3,526
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Please find the solution below in terms of algebra.
Attachments

business.PNG
business.PNG [ 11.37 KiB | Viewed 50021 times ]

business.PNG
business.PNG [ 11.37 KiB | Viewed 50001 times ]

User avatar
DHAR
Joined: 15 Dec 2015
Last visit: 13 Dec 2021
Posts: 92
Own Kudos:
909
 [1]
Given Kudos: 83
GMAT 1: 680 Q49 V34
GPA: 4
WE:Information Technology (Computer Software)
GMAT 1: 680 Q49 V34
Posts: 92
Kudos: 909
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Explanation:

Given certain business produced x rakes each month from November through February and shipped x/2 rakes at the beginning of each month from March through October.

From November to February, i.e. in 4 months, x rakes each month are produced.
⇒ Total number of racks produced = 4x

Also given the business paid no storage costs for the rakes from November through February, but it paid storage costs of $0.10 per rake each month from March through October for the rakes that had not been shipped.

From March to October, i.e. in 8 months, x/2 rakes each month are shipped. Hence, from March onwards, number of rakes decreases by x/2 at the beginning of every month.

Total storage cost in 12 months
= Storage cost from Nov. to Feb. + storage cost from March to Oct.
= 0 + storage cost from March to Oct.

Number of racks remaining in March = 4x − x/2 = 7x/2. Similarly number of racks remaining from April through September will be 3x, 5x/2, 2x, 3x/2, x and x/2.

Total storage cost from March to Oct. = 0.10 (7x/2 + 3x + 5x/2 + 2x + 3x/2 + x + x/2) = 1.40x

Answer: C.
User avatar
ScottTargetTestPrep
User avatar
Target Test Prep Representative
Joined: 14 Oct 2015
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 21,091
Own Kudos:
26,151
 [2]
Given Kudos: 296
Status:Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Location: United States (CA)
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 21,091
Kudos: 26,151
 [2]
2
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
udaymathapati
A certain business produced x rakes each month form November through February and shipped x/2 rakes at the beginning of each month from March through October. The business paid no storage costs for the rakes from November through February, but it paid storage costs of $0.10 per rake each month from March through October for the rakes that had not been shipped. In terms of x, what was the total storage cost, in dollars, that the business paid for the rakes for the 12 months form November through October?

A. 0.40x
B. 1.20x
C. 1.40x
D. 1.60x
E. 3.20x

We know that the business didn’t need to pay storage costs from November to February. So let’s begin by analyzing what happened in March. Just before March, the business had 4x rakes, and at the beginning of March, they shipped out x/2 rakes; therefore, for the month of March, they had 4x - x/2 = 8x/2 - x/2 = 7x/2 rakes that required storage costs of $0.10 each.

Since they shipped out x/2 rakes at the beginning of each of the subsequent months, from April to October, the number of rakes in storage in these months are 6x/2, 5x/2, 4x/2, 3x/2, 2x/2, x/2 and 0, respectively. Including the 7x/2 rakes in March, the total number of rakes that require storage costs is:

(7x/2 + 0)/2 * 8 = 7x/2 * 4 = 14x

Since each rake cost $0.10 to store, the total storage costs are 14x * 0.1 = 1.4x dollars.

Answer: C
avatar
almogsr
Joined: 17 Jun 2019
Last visit: 18 Apr 2020
Posts: 22
Own Kudos:
Given Kudos: 30
Location: Israel
Concentration: Technology, Leadership
GPA: 3.95
WE:Engineering (Computer Hardware)
Products:
Posts: 22
Kudos: 6
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
it might be too obvious if you say that shipment is in beginning of month and payment later, but still this is the only trick in the question the rest is simple
User avatar
Noida
Joined: 27 Apr 2021
Last visit: 30 Jul 2024
Posts: 71
Own Kudos:
Given Kudos: 72
Posts: 71
Kudos: 47
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
After the first rake is shipped, 7 rakes are left and the storage cost of 7 rakes is 0.7
After this, one more rake is shipped and the storage cost for 6 rakes is 0.6

Therefore, total storage cost = 0.7+0.6+0.5+0.4+0.3+0.2+0.1 = 1.4­
User avatar
siddhantvarma
Joined: 12 May 2024
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 521
Own Kudos:
Given Kudos: 190
GMAT Focus 1: 635 Q87 V82 DI75
Products:
GMAT Focus 1: 635 Q87 V82 DI75
Posts: 521
Kudos: 574
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
almogsr
it might be too obvious if you say that shipment is in beginning of month and payment later, but still this is the only trick in the question the rest is simple
I originally thought the same and calculated an answer based on this, only to realise it's not present in any of the options given. So, I simply subtracted the 4x from my answer, assuming that the first month would have no shipments, and therefore the storage cost would apply to the entire inventory.
When I read the question carefully, nowhere does it say

Quote:
..shipped x/2 rakes at the beginning of each month from March through October...
... it paid storage costs of $0.10 per rake each month from March through October for the rakes that had not been shipped
The first line tells us that each month x/2 rakes were shipped, that's it. We don't know if they were shipped on the first of the month, on the last day of the month, etc.

The second line tells us that a $0.1/rake cost would apply for each month for the rakes not shipped, which is simply total rakes - rakes shipped that month. This tells us this count applies to the rakes that are not shipped that month, so it factors in the rakes that are shipped that month and not the previous month.

Hope this helps!
Moderators:
Math Expert
102639 posts
PS Forum Moderator
691 posts