GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 21 Mar 2019, 11:09

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 53771
A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2015, 01:02
2
4
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

77% (02:07) correct 23% (01:52) wrong based on 78 sessions

HideShow timer Statistics

A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sold the entire quantity at 4 pounds for $1.00. How many pounds did the grocer purchase if the profit from selling the bananas was $10.00?

(A) 40
(B) 60
(C) 90
(D) 120
(E) 240

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

SC Moderator
User avatar
D
Joined: 13 Apr 2015
Posts: 1686
Location: India
Concentration: Strategy, General Management
GMAT 1: 200 Q1 V1
GPA: 4
WE: Analyst (Retail)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2015, 01:22
Cost price of 1 pound of bananas = 0.5/3 = 1/6
Selling price of 1 pound of bananas = 1/4
Profit per pound = (1/4 - 1/6) = (1/12)
Total profit is given as 10
(1/12)*x = 10
x = 120

Answer: D
Verbal Forum Moderator
User avatar
V
Status: Greatness begins beyond your comfort zone
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 2234
Location: India
Concentration: General Management, Strategy
Schools: Kelley '20, ISB '19
GPA: 3.2
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Re: A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2015, 01:28
Cost price of 3 pounds = $ .5
Selling price of 4 pounds = $1.00
Selling price of 3 pounds = 1/4 * 3 = .75 $

Profit for every 3 pounds = .75 - .5 = .25 $
Total profit = 10 $
Number of pounds purchased by grocer = (10/.25) * 3 = 120 Pounds

Answer D

Alternatively , we can equate the price for 12 pounds (LCM of 3 and 4)
Cost price of 12 pounds = 2$
Selling price of 12 pounds = 3 $
Profit per 12 pounds = 1$
Number of pounds purchased by grocer = (10/1) * 12 = 120

Answer D
_________________

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it. - Henry Ford
The Moment You Think About Giving Up, Think Of The Reason Why You Held On So Long
+1 Kudos if you find this post helpful

Board of Directors
User avatar
P
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 4404
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Re: A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol  [#permalink]

Show Tags

New post 30 Nov 2015, 10:55
Bunuel wrote:
A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50
Purchase price of 12 pounds is $ 2.00

Bunuel wrote:
sold the entire quantity at 4 pounds for $1.00.
Selling price of 12 pounds is $ 3

Bunuel wrote:
if the profit from selling the bananas was $10.00?
Profit is $1 when quantity sold is 12 pounds
So, $ 10 profit can be made by selling (12*10) 120 pounds of banana

Hence IMHO E
_________________

Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )

VP
VP
avatar
G
Joined: 09 Mar 2018
Posts: 1007
Location: India
Re: A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Feb 2019, 01:11
Bunuel wrote:
A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sold the entire quantity at 4 pounds for $1.00. How many pounds did the grocer purchase if the profit from selling the bananas was $10.00?

(A) 40
(B) 60
(C) 90
(D) 120
(E) 240


CP for each banana = 0.50/3

SP for each banana = 0.25

Now profit will be

Revenue * No of items = Profit
0.25 - 0.50/3 * no of items = 10

No of items = 120

D
_________________

If you notice any discrepancy in my reasoning, please let me know. Lets improve together.

Quote which i can relate to.
Many of life's failures happen with people who do not realize how close they were to success when they gave up.

GMAT Club Bot
Re: A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol   [#permalink] 17 Feb 2019, 01:11
Display posts from previous: Sort by

A grocer purchased a quantity of bananas at 3 pounds for $0.50 and sol

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron
Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.