GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 16 Sep 2019, 09:49

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 57996
A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:00
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

77% (01:42) correct 23% (02:18) wrong based on 266 sessions

HideShow timer Statistics

A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of fruits in a pack are rotten, at least what is the unit selling price to earn a total profit of $90?

A. $2.2
B. $2.3
C. $2.4
D. $2.5
E. $2.6

 

This question was provided by Math Revolution
for the Game of Timers Competition

 


_________________
Most Helpful Community Reply
Manager
Manager
avatar
G
Joined: 29 Nov 2018
Posts: 146
Location: India
Concentration: Entrepreneurship, General Management
GPA: 3.99
WE: Engineering (Computer Hardware)
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:07
2
A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of fruits in a pack are rotten, at least what is the unit selling price to earn a total profit of $90?

A. $2.2
B. $2.3
C. $2.4
D. $2.5
E. $2.6

17% percent fruits are rotten.
Hence total number of good fruits = 83
We need to earn a profit of $90. Hence total selling price should be $117.5 + $90 = $207.5
Total fruits to be sold = 83
Hence selling price of each fruit = $207.5/83 = $2.5

Hence Answer = D
General Discussion
Intern
Intern
avatar
S
Joined: 15 Jul 2018
Posts: 45
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:05
3
Let SP of single fruit be x
83x-117.5=90

x=2.5

Posted from my mobile device
Senior Manager
Senior Manager
avatar
P
Joined: 27 Aug 2014
Posts: 321
Location: Netherlands
Concentration: Finance, Strategy
Schools: LBS '22, ISB '21
GPA: 3.9
WE: Analyst (Energy and Utilities)
CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:09
1
IMO Answer is D:

cost price of 100 units = 117.5$
17 are rotten so, 83 are good to sell
given profit is 90$
So, SP-CP = 90
selling price = 83*x$
83x-117.5 = 207.5 ==> x =2.5$

so answer is D
ISB School Moderator
User avatar
G
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 585
Location: India
Concentration: Nonprofit, Sustainability
Schools: ISB '21
GMAT 1: 630 Q47 V30
WE: Operations (Non-Profit and Government)
Reviews Badge CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:11
1
Let the minimum selling price per piece be x,

Then
83*x - 117.5 = 90
x = 2.5
_________________
Kindly drop a '+1 Kudos' if you find this post helpful.

GMAT Math Book


-I never wanted what I gave up
I never gave up what I wanted-
SVP
SVP
User avatar
P
Joined: 03 Jun 2019
Posts: 1500
Location: India
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:14
1
A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of fruits in a pack are rotten, at least what is the unit selling price to earn a total profit of $90?

A. $2.2
B. $2.3
C. $2.4
D. $2.5
E. $2.6

Cost price of 100 units =$117.5
17% (17 units) are rotten
Saleable units = 100 - 17 = 83
Sales for 83 units = $117.5 + $90 = $207.5
Sales price / unit = $207.5/83 = $2.5


IMO D
_________________
"Success is not final; failure is not fatal: It is the courage to continue that counts."

Please provide kudos if you like my post. Kudos encourage active discussions.

My GMAT Resources: -

Efficient Learning
All you need to know about GMAT quant

Tele: +91-11-40396815
Mobile : +91-9910661622
E-mail : kinshook.chaturvedi@gmail.com
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 12 Apr 2017
Posts: 133
Location: United States
Concentration: Finance, Operations
GPA: 3.1
CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:15
1
I went with D:

The total unit cost was $117.5
You need a profit of $90

So revenues need to be at least $207.5
(cost + profit) = Rev. or $117.5 + $90 = $207.5

Since 17% is rotten, you have to earn the revenues through the remaining inventory.
So 207.5/83 = 2.5 per unit
Manager
Manager
User avatar
G
Joined: 10 Mar 2016
Posts: 150
Location: India
Concentration: Finance, Real Estate
GMAT 1: 550 Q44 V23
WE: Corporate Finance (Commercial Banking)
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:18
1
SP-CP = 90

CP of fruits = 117.5
SP = 90 + 117.5
SP = 207.5
Since 17% was rotten

SP per unit = 207.5/83 = 25$

Answer should be D
_________________
Please Hit Kudos if you like my post useful.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
P
Joined: 16 Jan 2019
Posts: 443
Location: India
Concentration: General Management
WE: Sales (Other)
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:23
1
100 fruits were bought at $1.175 per fruit ------------------- (Cost Price)

(100-17) fruits are to be sold at $x per fruit, where is x is the average selling price per unit ----------------- (Selling Price)

We require that,
(100-17)x = 100(1.175) + 90

83x = 207.5

x=2.5

Answer is (D)
Manager
Manager
User avatar
S
Joined: 27 Mar 2018
Posts: 79
Location: India
GMAT ToolKit User
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:25
1
100 units for 117.5$

17% of 100 fruits are rotten. So 83 fruits are not rotten.

For total profit of 90$, sale price should be 117.5+90=207.5

SP of per unit=\(\frac{207.5}{83}\)=$2.5

Hence option D
_________________
Thank you for the kudos. You are awesome! :)
Director
Director
User avatar
P
Joined: 04 Sep 2015
Posts: 663
Location: India
WE: Information Technology (Computer Software)
Premium Member Reviews Badge
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:25
1
IMO D

A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of fruits in a pack are rotten, at least what is the unit selling price to earn a total profit of $90?

A. $2.2
B. $2.3
C. $2.4
D. $2.5
E. $2.6


SOL:

the total number of fruits=100,
rotten=17
so left=83.

now the CP of 100 fruits=117.5 and we need 90 profit.
so we must sell 83 fruits for 207.5

that means each fruit has to be at least=207.5/83=2.5

D 2.5 atleast.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 24 Mar 2019
Posts: 22
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:27
1
The total fruits we have is 83 and profit is $90, so the total selling cost would be 117.5+90=207.5.

So unit selling price = 207.5/83=2.5

Posted from my mobile device
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 30 May 2018
Posts: 154
Location: Canada
GMAT 1: 710 Q49 V36
GPA: 3.8
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:27
1
D

The packet has total 100 units of fruits and 17% or 17 units are rotten. That means that only 83 fruits have any worth.

Now, the cost of the packet is $117.5, however, we need $90 profit margin.

So, the packet should be selling for $117.5+$90 = $207.5

The packet has 83 units, so each unit should sell for 207.5/83 = $2.5/unit
Manager
Manager
avatar
G
Joined: 08 Jan 2018
Posts: 145
Location: India
Concentration: Operations, General Management
WE: Project Management (Manufacturing)
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:28
1
IMO- D

Total Units = 100 units
Total cost = $117.5

Fruits rotten/park= 17% = 0.17 X 100= 17 Units
Fruits Ok = 100-17= 83 units
Total profit = $90

Total SP for 83 Units= $117.5 + $90 = $207.5
Least SP/Unit= $207.5/83 = $2.5

For any SP/unit greater than $2.5 profit will be greater than $90
Ans- D
Director
Director
avatar
G
Joined: 22 Nov 2018
Posts: 553
Location: India
GMAT 1: 640 Q45 V35
GMAT 2: 660 Q48 V33
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:28
1
Cost - 117.5 $ and Profit required - 90$. Total sales value - 207.5 and units available - 83. So per unit cost - 207.5/83 (sub answer options in 83*X=207.5)

2.4$ per fruit gives 199.2$. So unit price must be higher. 2.5$ gives 207.5 IMO D
_________________
Give +1 kudos if this answer helps..!!
Manager
Manager
avatar
G
Joined: 26 Jan 2016
Posts: 179
CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:29
1
Selling Price = Total cost + Profit
Total cost=117.5
Profit=90(Minimum)

SP=117.5+90=207.5

Now, as 17% units are rotten, we need to get profit from 83% which is 83 units.

So SP of each unit = 207.5/83=2.5
Hence D
_________________
Your Kudos can boost my morale..!!

I am on a journey. Gradually I'll there..!!
Manager
Manager
User avatar
G
Joined: 28 Jan 2019
Posts: 124
Location: Peru
Premium Member CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:29
1
A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of fruits in a pack are rotten, at least what is the unit selling price to earn a total profit of $90?

Profits = Selling Price* #of units - Costs

So, if rotten units are 17%, we will have only 83 units, so

90 = 83*SP - 117.5

207.5 = 83*SP

SP = 2.5

So (D) is our answer.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 26 May 2017
Posts: 26
Location: India
Concentration: General Management, Entrepreneurship
GPA: 3.34
WE: General Management (Energy and Utilities)
CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:29
1
Let the selling price per unit be \(x\).

Profit = Total Selling Price (excluding roten units) - Total Cost of the units
\(90 = 83x-117.5\)

Which gives,
\(x=2.5\)
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 10 Aug 2018
Posts: 313
Location: India
Concentration: Strategy, Operations
WE: Operations (Energy and Utilities)
Reviews Badge CAT Tests
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:30
1
D has to be the right answer.
90 profit means 117.5 + 90 = 207.5

And 2.5x83(after reducing 17%) is 207.5

Posted from my mobile device
_________________
Don't forget to give KUDOS.
On the way to conquer the GMAT and I will not leave it until I win. WHATEVER IT TAKES.
Target 720+


" I CAN AND I WILL"

Your suggestions will be appreciated here---> https://gmatclub.com/forum/your-one-advice-could-help-me-poor-gmat-scores-299072.html

1) Gmat prep: [620 Q48 V27], 2) Gmat prep: [610 Q47 V28], 3) Gmat prep: [620 Q47 V28],
4) Gmat prep: [660 Q47 V34], 5) Gmat prep: [560 Q37 V29], 6) Gmat prep: [540 Q39 V26],
7) Veritas Cat: [620 Q46 V30], 8) Veritas Cat: [630 Q45 V32]
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 12 Mar 2019
Posts: 154
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jul 2019, 08:31
1
Answer D :
Simple and straight :
C.P : 117.5
S.P : 117.5 +90 = 207.5
Unit price: 207.5/100 = 2.075
now 17% of fruits are bad, so left fruits: 83 ,
Now to earn 90$ profit, S.P cannot be changed but unit price will increase So
207.5 / 83 = 2.50
GMAT Club Bot
Re: A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of   [#permalink] 16 Jul 2019, 08:31

Go to page    1   2   3   4   5    Next  [ 94 posts ] 

Display posts from previous: Sort by

A pack of fruits has 100 units and its total cost is $117.5. If 17% of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne