Last visit was: 14 Jul 2025, 01:18 It is currently 14 Jul 2025, 01:18
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 102,569
Own Kudos:
741,183
 [5]
Given Kudos: 98,178
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,569
Kudos: 741,183
 [5]
1
Kudos
Add Kudos
4
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
sashiim20
Joined: 04 Dec 2015
Last visit: 05 Jun 2024
Posts: 612
Own Kudos:
1,807
 [1]
Given Kudos: 276
Location: India
Concentration: Technology, Strategy
WE:Information Technology (Consulting)
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
Shruti0805
Joined: 24 Dec 2016
Last visit: 02 Sep 2021
Posts: 91
Own Kudos:
Given Kudos: 145
Location: India
Concentration: Finance, General Management
WE:Information Technology (Computer Software)
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
pushpitkc
Joined: 26 Feb 2016
Last visit: 19 Feb 2025
Posts: 2,819
Own Kudos:
Given Kudos: 47
Location: India
GPA: 3.12
Posts: 2,819
Kudos: 5,871
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Since John bought p equally priced pizzas, with 96$,
and we assume each of the pizza cost 'c'
From the question stem pc = 96
96(when prime factorized) gives \(2^5*3\)
The cost of the pizza's cannot be \(9(3^2)\) and \(10(2*5)\). So Option C and D are out!

The second part of the question, gives us the price during promotion
(p + 4)(c - 2) = 96

Now evaluating the answer options,
Since price of pizza (after discount) is 8$, John would have bought 12 pizza's during the promotional period.
However, price before discount would be 10$ and he would have bought 8 pizza's which doesn't give us 96$ as total cost.
Hence, Option C is also not right

If price after discount is 6$, he would have bought 16 pizza's during the promotional period.
However, price before discount would be 8$ and he would have bought 12 pizza's which gives us 96$ as total revenue.
Hence, Option A is our answer

User avatar
KarishmaB
Joined: 16 Oct 2010
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 16,106
Own Kudos:
74,310
 [3]
Given Kudos: 475
Location: Pune, India
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 16,106
Kudos: 74,310
 [3]
2
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a party, John collected $96 to buy p equally-priced pizzas. When he called the store, however, they were running a promotion for $2 off of each pizza, so he was able to buy 4 more pizzas than he expected for the same $96. How much was the cost of each pizza after the discount?

A. $6
B. $8
C. $9
D. $10
E. $12

Instead of taking variables and solving the equations, this question can be best done by jumping to the options directly.

John collected $96 to buy p pizzas, each of same price. So obviously, 96 will be divisible by p, and by the un-discounted price of the pizza.
The discounted price is $2 less and bought 4 more pizzas i.e. p + 4 pizzas. The discounted price would be divisible by 96 too.

Looking at the options, 6 and 8 could be the discounted and un-discounted prices.
At $6, you would get 96/6 = 16 pizzas
At $8, you would get 96/8 = 12 pizzas (4 less)
(A match)

Hence discounted price is $6

Answer (A)
avatar
arshiyakhanna
Joined: 15 Sep 2015
Last visit: 06 Sep 2020
Posts: 15
Own Kudos:
Given Kudos: 79
Posts: 15
Kudos: 3
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
We can do 'plug-in answers' as well. If total no. of pizzas is p, then price per pizza is 96/p. Price after discount is 96/p-2. Plug in for 10: 96/p-2 = 10, => p = 8. Now, originally price per pizza was 96/8 = 12 (rs2 off) but 96/10 = 9.6 (not four extra pizzas). So we look at a lesser no. Plug-in for 6, 96/p-2 = 6, => p = 12. Now price per pizza = 96/12 = 8. (rs 2 off) and 96/6 = 16, which is 4 extra pizzas. Ans is A
avatar
laxpro2001
Joined: 30 Mar 2017
Last visit: 28 Sep 2018
Posts: 29
Own Kudos:
Given Kudos: 47
Location: United States (FL)
Posts: 29
Kudos: 26
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
VeritasPrepKarishma
Bunuel
At a party, John collected $96 to buy p equally-priced pizzas. When he called the store, however, they were running a promotion for $2 off of each pizza, so he was able to buy 4 more pizzas than he expected for the same $96. How much was the cost of each pizza after the discount?

A. $6
B. $8
C. $9
D. $10
E. $12

Instead of taking variables and solving the equations, this question can be best done by jumping to the options directly.

John collected $96 to buy p pizzas, each of same price. So obviously, 96 will be divisible by p, and by the un-discounted price of the pizza.
The discounted price is $2 less and bought 4 more pizzas i.e. p + 4 pizzas. The discounted price would be divisible by 96 too.

Looking at the options, 6 and 8 could be the discounted and un-discounted prices.
At $6, you would get 96/6 = 16 pizzas
At $8, you would get 96/8 = 12 pizzas (4 less)
(A match)

Hence discounted price is $6

Answer (A)


That's how I went about it, however my concern was assuming that the $96 had to be divisible by both p and p+4 (especially the latter). They wouldn't have to say that there was any $ left over after in either case, right?
User avatar
sonikavadhera
Joined: 06 Nov 2016
Last visit: 28 May 2019
Posts: 94
Own Kudos:
Given Kudos: 15
Location: India
GMAT 1: 710 Q50 V36
GPA: 2.8
Products:
GMAT 1: 710 Q50 V36
Posts: 94
Kudos: 59
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
96/p = cost before discount
after discount: 96/p - 2

thus: (96/p -2)*(p+4) = 96

p = 12,
price after discount: $6
Answer OA
User avatar
stonecold
Joined: 12 Aug 2015
Last visit: 09 Apr 2024
Posts: 2,248
Own Kudos:
Given Kudos: 893
GRE 1: Q169 V154
GRE 1: Q169 V154
Posts: 2,248
Kudos: 3,467
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Excellent Question Bunuel.

Here is what I did on this one ->


Cost 1 = Cost 2

96 => (96/p - 2 ) (p+4)
Solving this we get => p=12 or p=-16

Hence p=12

So the cost after the discount would be 96/12 - 2 => 8-2 => 6

Hence A

Great Question :)
avatar
ravjai81
Joined: 29 Jul 2012
Last visit: 11 Jul 2018
Posts: 11
Own Kudos:
Given Kudos: 21
Posts: 11
Kudos: 10
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Price after discount as per options given are: 6, 8, 9, 10, 12
Price before discount: 8,10,11,12,14
Price after discount and before discount should divide 96. Combination of 6 and 8 does it, therefore answer is A
User avatar
gmat800live
Joined: 06 Sep 2018
Last visit: 05 Feb 2021
Posts: 33
Own Kudos:
Given Kudos: 22
GMAT 1: 740 Q48 V44
GMAT 2: 760 Q50 V44
Products:
GMAT 2: 760 Q50 V44
Posts: 33
Kudos: 7
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hello! Is there any easy way to realize when a problem is going to become a quadratic when attempted algebraically? Thank you!
User avatar
ScottTargetTestPrep
User avatar
Target Test Prep Representative
Joined: 14 Oct 2015
Last visit: 13 Jul 2025
Posts: 21,091
Own Kudos:
Given Kudos: 296
Status:Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Location: United States (CA)
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 21,091
Kudos: 26,151
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a party, John collected $96 to buy p equally-priced pizzas. When he called the store, however, they were running a promotion for $2 off of each pizza, so he was able to buy 4 more pizzas than he expected for the same $96. How much was the cost of each pizza after the discount?

A. $6
B. $8
C. $9
D. $10
E. $12

We can let the price of each pizza before the discount = n and create the equations:

pn = 96

p = 96/n

and

(p + 4)(n - 2) = 96

pn + 4n - 2p - 8 = 96

Substituting p = 96/n into the second equation, we have:

(96/n)n + 4n - 2(96/n) - 8 = 96

96 + 4n - 192/n - 8 = 96

4n - 8 - 192/n = 0

Multiplying by n, we have:

4n^2 - 8n - 192 = 0

n^2 - 2n - 48 = 0

(n - 8)(n + 6) = 0

n = 8 or n = -6

Since the price of a pizza can’t be negative, n = 8. However, this is the price before the discount. The price of each pizza after the discount is 8 - 2 = 6 dollars.

Answer: A
avatar
alexisrakh
Joined: 09 Jun 2019
Last visit: 02 Apr 2025
Posts: 15
Own Kudos:
Given Kudos: 52
Posts: 15
Kudos: 16
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
$96 should be divisible by the cost after (x) and before (x+2) the discount. From the answers the only one that satisfies this is 6.

Answer A.

Posted from my mobile device
User avatar
bumpbot
User avatar
Non-Human User
Joined: 09 Sep 2013
Last visit: 04 Jan 2021
Posts: 37,377
Own Kudos:
Posts: 37,377
Kudos: 1,010
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
Moderators:
Math Expert
102569 posts
PS Forum Moderator
691 posts