GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 16 Jul 2018, 17:14

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Expert Post
4 KUDOS received
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 47019
A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 25 Oct 2015, 09:04
4
22
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  85% (hard)

Question Stats:

63% (02:06) correct 37% (02:14) wrong based on 1075 sessions

HideShow timer Statistics

A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of making and selling P and Q are $8.00 and $9.50, respectively, and the selling prices per unit of P and Q are $10.00 and $13.00, respectively. In one month the company sold a total of 834 units of these products. Was the total profit on these items more than $2,000?

(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Most Helpful Expert Reply
Expert Post
6 KUDOS received
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
P
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 8124
Location: Pune, India
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 13 Jun 2016, 23:16
6
1
Bunuel wrote:
A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of making and selling P and Q are $8.00 and $9.50, respectively, and the selling prices per unit of P and Q are $10.00 and $13.00, respectively. In one month the company sold a total of 834 units of these products. Was the total profit on these items more than $2,000?

(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.



Here is now I will approach it:

Profit on per unit of P = $2
Profit on each unit of Q = $3.50
The company sold a total of 834 units.
If all units were P, revenue = 834 * 2 = 1668
If all units were Q, revenue = 834 *3.5 = more than 2400

Had they been split evenly between P and Q, it would have sold 417 units of each.
This would give a revenue of 417*2 + 417*3.5 = 834 + (something above 1200) = more than 2000

(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
There were more units of P. If say there were 418 units of P and 416 of Q, the revenue would remain more than 2000. If there were mostly P sold, revenue would go below 2000. Not sufficient.

(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.
100 units of Q give an additional 100*1.5 = 150 dollars only. So a split such as 734-100 would give a revenue of 1668+ 150 (less than 2000).
Again P and Q split could be anything such as 417-417 in which case revenue would be more than 2000.
Not sufficient

Using both statements, the split of P-Q can be 418-416 (more than 200 revenue) or 734-100 (revenue less than 2000)

Answer (E)
_________________

Karishma
Private Tutor for GMAT
Contact: bansal.karishma@gmail.com

Most Helpful Community Reply
15 KUDOS received
Verbal Forum Moderator
User avatar
V
Status: Greatness begins beyond your comfort zone
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 2074
Location: India
Concentration: General Management, Strategy
Schools: Kelley '20, ISB '19
GPA: 3.2
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 25 Oct 2015, 11:20
15
5
Profit per unit of P = 10-8 = 2
Profit per unit of Q = 13-9.5 = 3.5

Let number of units of P sold = p
number of units of Q sold = q
Total number of units sold ,p+q= 834

is 2p + 3.5 q > 2000 ?

1.
p> q
If p = 834
then 2p = 1668 < 2000

If p = 418 , q = 416
2* 418 + 416 * 3.5 , which will be greater than 2000

Insufficient

2.
q=100
100 * 3.5 + 734* 2 <2000


If q= 834
834*3.5 > 2000

Combining
Still insufficient
Answer E

We can also solve this using weighted average
If total profit in selling 834 items is 2000
Then profit per item = 2000/ 834 = 2.4

2 --2.4-----3.5

1. If the p=number of units of P sold is equal to number of units of Q=q, then profit per item will be the average of 2 and 3.5 that is 2.75 .
If p is marginally greater than q , then profit per item will be marginally less than 2.75.
As p increases , then profit per item will move towards 2 .

Not sufficient

2.Similarly , when q is equal to 100 or marginally greater than 100 , then profit per item will be near 2 . The distance will be in the inverse proportion of number of items sold.
When q increases , profit per unit will per unit will increase and reach 3.5 (when q will reach 834)

Combining, we get
Still insufficient
Answer E
_________________

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it. - Henry Ford
The Moment You Think About Giving Up, Think Of The Reason Why You Held On So Long
+1 Kudos if you find this post helpful

General Discussion
2 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 11 Sep 2013
Posts: 110
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 25 Oct 2015, 10:11
2
2
Bunuel wrote:
A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of making and selling P and Q are $8.00 and $9.50, respectively, and the selling prices per unit of P and Q are $10.00 and $13.00, respectively. In one month the company sold a total of 834 units of these products. Was the total profit on these items more than $2,000?

(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.

Kudos for a correct solution.


p+q = 834
we need to know whether 2p + 3.5q > 2,000
(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
=> p>q
=> 2p + 3.5q >5.5q
But we do not know the value of q => insufficient
(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.
=> q>=100, p <=734
=> 2p + 3.5q >= 2p + 350
Insufficient
(1) + (2): p>834/2 = 417 => 2p + 3.5q >= 2p + 350 >834+350

Do not know the valute of 2p + 3.5q

Insufficient

Ans: E
4 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 30 Sep 2015
Posts: 4
Premium Member
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 01 Nov 2015, 15:41
4
I think the answer is 'A,' I am unsure why 'E' is the answer. The stem basically asks is "2P + 3.5Q > 2,000" and the stem also states 834 unites were sold. Stmt A states that "p > q" so the lowest values to make that statement true is 418 (p) and 416 (q) which gives us 836 + 1,456 which is greater than 2,000.

Where is the hole in my thinking?
4 KUDOS received
Verbal Forum Moderator
User avatar
V
Status: Greatness begins beyond your comfort zone
Joined: 08 Dec 2013
Posts: 2074
Location: India
Concentration: General Management, Strategy
Schools: Kelley '20, ISB '19
GPA: 3.2
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 01 Nov 2015, 20:47
4
AS7x wrote:
I think the answer is 'A,' I am unsure why 'E' is the answer. The stem basically asks is "2P + 3.5Q > 2,000" and the stem also states 834 unites were sold. Stmt A states that "p > q" so the lowest values to make that statement true is 418 (p) and 416 (q) which gives us 836 + 1,456 which is greater than 2,000.

Where is the hole in my thinking?



AS7x ,

Statement1 : p> q
p can take any value from 418 to 834 .Let's consider the below 2 cases-


Case 1.If p = 834
then 2p = 1668 < 2000

Case 2.If p = 418 , q = 416
2* 418 + 416 * 3.5 , which will be greater than 2000

Hope it helps!! :)
_________________

When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it. - Henry Ford
The Moment You Think About Giving Up, Think Of The Reason Why You Held On So Long
+1 Kudos if you find this post helpful

1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 15 Dec 2015
Posts: 51
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 15 Dec 2015, 00:07
1
Bunuel, Skywalker18 :
My biggest problem is understanding the implied inequality. It takes me sometime to grab the direction of inequalities and then form equations. It's specific to these types of problems involving "word problems+DS+inequality" combo. I think I need more practice. Can you please suggest more similar problems? Thanks again
Expert Post
2 KUDOS received
Math Revolution GMAT Instructor
User avatar
V
Joined: 16 Aug 2015
Posts: 5836
GMAT 1: 760 Q51 V42
GPA: 3.82
Premium Member
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 15 Dec 2015, 22:25
2
A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of making and selling P and Q are $8.00 and $9.50, respectively, and the selling prices per unit of P and Q are $10.00 and $13.00, respectively. In one month the company sold a total of 834 units of these products. Was the total profit on these items more than $2,000?

(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.

In the original condition, it is the question frequently given in the Gmat Math test, which is "2 by 2" like the table below.
첨부
In the above a+b=834, there are 2 variables(a,b) and 1 equation(a+b=834), which should match with the number of equations. So you need 1 more equation. For 1) 1 equation, for 2) 1 equation, which is likely to make D the answer
In 1), despite a>b, a,b)=(450,384) -> yes, (a,b)=(750, 134) -> no, which is not sufficient.
In 2), despite b>=100, (a,b)=(450,384) -> yes, (a,b)=(750, 134) -> no, which is not sufficient.
In 1) & 2), (a,b)=(450,384) -> yes, (a,b)=(750, 134) -> no, which is not sufficient. Therefore, the answer is E.


-> For cases where we need 1 more equation, such as original conditions with “1 variable”, or “2 variables and 1 equation”, or “3 variables and 2 equations”, we have 1 equation each in both 1) and 2). Therefore, there is 59 % chance that D is the answer, while A or B has 38% chance and C or E has 3% chance. Since D is most likely to be the answer using 1) and 2) separately according to DS definition. Obviously there may be cases where the answer is A, B, C or E.
_________________

MathRevolution: Finish GMAT Quant Section with 10 minutes to spare
The one-and-only World’s First Variable Approach for DS and IVY Approach for PS with ease, speed and accuracy.
"Only $99 for 3 month Online Course"
"Free Resources-30 day online access & Diagnostic Test"
"Unlimited Access to over 120 free video lessons - try it yourself"

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 02 Dec 2014
Posts: 351
Location: Russian Federation
Concentration: General Management, Economics
GMAT 1: 640 Q44 V33
WE: Sales (Telecommunications)
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 13 Jun 2016, 09:19
Skywalker18 wrote:
Profit per unit of P = 10-8 = 2
Profit per unit of Q = 13-9.5 = 3.5

Let number of units of P sold = p
number of units of Q sold = q
Total number of units sold ,p+q= 834

is 2p + 3.5 q > 2000 ?

1.
p> q
If p = 834
then 2p = 1668 < 2000

If p = 418 , q = 416
2* 418 + 416 * 3.5 , which will be greater than 2000

Insufficient

2.
q=100
100 * 3.5 + 734* 2 <2000


If q= 834
834*3.5 > 2000

Combining
Still insufficient
Answer E

We can also solve this using weighted average
If total profit in selling 834 items is 2000
Then profit per item = 2000/ 834 = 2.4

2 --2.4-----3.5

1. If the p=number of units of P sold is equal to number of units of Q=q, then profit per item will be the average of 2 and 3.5 that is 2.75 .
If p is marginally greater than q , then profit per item will be marginally less than 2.75.
As p increases , then profit per item will move towards 2 .

Not sufficient

2.Similarly , when q is equal to 100 or marginally greater than 100 , then profit per item will be near 2 . The distance will be in the inverse proportion of number of items sold.
When q increases , profit per unit will per unit will increase and reach 3.5 (when q will reach 834)

Combining, we get
Still insufficient
Answer E

Using 2p+3.5q>2000 and knowing that p+q=834 we can substitute q for p and get one equation with one variable: p=834-q => 1668-2q+3.5q>2000 Hence the question basically asks if 1.5q>332 => q>221. Using both statement together it is clear that q can be less that 221 or more than 221.
_________________

"Are you gangsters?" - "No we are Russians!"

6 KUDOS received
Manager
Manager
User avatar
B
Status: GMAT Coach
Joined: 05 Nov 2012
Posts: 128
Location: Peru
GPA: 3.98
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 27 Oct 2016, 09:51
6
2
Bunuel wrote:
A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of making and selling P and Q are $8.00 and $9.50, respectively, and the selling prices per unit of P and Q are $10.00 and $13.00, respectively. In one month the company sold a total of 834 units of these products. Was the total profit on these items more than $2,000?

(1) During the month, more units of P than units of Q were sold.
(2) During the month, at least 100 units of Q were sold.


From the stem we get:

Profit of P = 10 – 8 = 2
Profit of Q = 13 – 9.5 = 3.5

P + Q = 834 => 2P = 2(834 – Q) => 2P = 1668 – 2Q

Question : 2P + 3.5Q > 2000 ?
Substitute 2P in the question: (1668 – 2Q) + 3.5Q > 2000?

The question becomes: is Q > 221.3?

1) P > Q = > 417 > Q > 0, INSUFFICIENT
2) Q > 100 => INSUFFICIENT
1 and 2 => 417 > Q> 100 => INSUFFICIENT. If Q is 300 the answer is YES; if Q is 200 the answer is NO.

Answer is E
_________________

Clipper Ledgard
GMAT Coach

2 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 22 Oct 2017
Posts: 31
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 11 Nov 2017, 05:32
2
Hello together,

I understand the question and I understand the way to get the result as well.
But my problem is, that I need too much time on such tasks. Because I have to build up the equations.
Does anybody know a strategy to recognize the result due to hidden clues in a minimum of the time? Like "if in both satements are something with "at least" or "more than" it is not solvable"?
Study Buddy Forum Moderator
User avatar
D
Joined: 04 Sep 2016
Posts: 1090
Location: India
WE: Engineering (Other)
Premium Member CAT Tests
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jan 2018, 04:41
Bumping Bunuel chetan2u niks18 for an alternate solution.
_________________

It's the journey that brings us happiness not the destination.

PS Forum Moderator
avatar
D
Joined: 25 Feb 2013
Posts: 1181
Location: India
GPA: 3.82
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge
Re: A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 24 Jan 2018, 11:43
adkikani wrote:
Bumping Bunuel chetan2u niks18 for an alternate solution.


Hi adkikani

As this DS question has lot of information in the question stem, you need to use every information possible before moving on to the statements.

As it turns out my approach to this question was the same as posted by cledgard above.

the question boils down to whether q>221.3 and then reading both the statements become simple.

There might be other simpler approaches which other experts might be able to explain. :-) :-)
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 29 Sep 2017
Posts: 85
Location: United States
Concentration: Strategy, Leadership
GPA: 3.3
WE: Consulting (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge
A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of [#permalink]

Show Tags

New post 18 Apr 2018, 15:40
Given:
P + Q = 834
Profit P = $2
Profit Q = $3.5

i) P > Q. The official guide says no information about quantity of P or Q is provided; hence, this is incorrect. I disagree. You do not need either variable to solve for this. The max P can achieve is when Q is 0 (i.e. P = 834 units sold). Hence, total profit will be 834 * $2 = $1668. This by itself is sufficient to answer that the profit is not more than $2k.
However, nothing says that Q = 0; thus, let's try the other extreme (i.e. min value of P which occurs when P and Q are as close as possible or 834 / 2 + 1 = P and 834 / 2 - 1 = Q (P > Q). Here, profit = p_min (418) * $2 + q_max (416) * $3.50 = $2292 which is > $2k.

Since we receive 2 different answers that make the stem T (case 1) and F (case 2), this statement is insufficient.
_________________

If this helped, please give kudos!

A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of   [#permalink] 18 Apr 2018, 15:40
Display posts from previous: Sort by

A company makes and sells two products, P and Q. The costs per unit of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.