GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 20 Jan 2019, 03:46

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in January
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Open Detailed Calendar

How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Intern
Intern
avatar
Joined: 12 Jan 2019
Posts: 2
How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 12 Jan 2019, 02:25
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

100% (02:28) correct 0% (00:00) wrong based on 11 sessions

HideShow timer Statistics

How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25 per four nails, sold them at $0.22 per three nails, and made a profit of $2.60?

A. 300
B. 240
C. 180
D. 160
E. 120

Originally posted by Nums99 on 12 Jan 2019, 00:42.
Last edited by Bunuel on 12 Jan 2019, 02:25, edited 1 time in total.
Renamed the topic, edited the question, moved to PS and added the OA.
Manager
Manager
User avatar
G
Joined: 15 Jan 2018
Posts: 102
Location: India
Concentration: General Management, Finance
GMAT 1: 720 Q50 V37
WE: Information Technology (Computer Software)
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25  [#permalink]

Show Tags

New post 12 Jan 2019, 01:12
1
Hi there,

Here's the solution.

Let the number of nails Rudy purchased be x.

Rudy purchased nails at a price of $0.25 per four nails. So, Cost Price of 4 nails = $0.25
Cost Price of 1 nail = = $0.25/4
Cost price of x nails = ($0.25/4)x

Also given that Rudy sold nails at $0.22 per three nails. So, Selling Price of 3 nails = $0.22
Selling Price of 1 nail = = $0.22/3
Selling price of x nails = ($0.22/3)x


Also, Rudy made a profit of $2.60.
Profit = Selling Price - Cost Price
$2.60 = ($0.22/3)x - ($0.25/4)x = x(0.88 - 0.75)/12
$2.60 = x(0.13)/12
x = 240
Hence, the the number of nails Rudy purchased is 240.

Therefore, the Correct Answer is Option B. 240

_________________

In order to reach the next tier, I need kudos.

Please provide me with kudos in case you like my post. Thank you :)

Manager
Manager
User avatar
G
Status: Manager
Joined: 27 Oct 2018
Posts: 106
Location: Malaysia
Concentration: Strategy, International Business
GPA: 3.67
WE: Pharmaceuticals (Health Care)
GMAT ToolKit User
Re: How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jan 2019, 01:57
Nums99 wrote:
How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25 per four nails, sold them at $0.22 per three nails, and made a profit of $2.60?

A. 300
B. 240
C. 180
D. 160
E. 120


Profit = Sales - Cost

\(2.6 = \frac{0.22}{3}n - \frac{0.25}{4}n = \frac{0.88n}{12} - \frac{0.75n}{12}\)
\(\frac{13}{5} = \frac{0.13n}{12} = \frac{13n}{1200}\)
\(n = \frac{13*1200}{13*5} = 240\)

B
_________________

...Thanks for KUDOS
Image

RC Moderator
User avatar
D
Joined: 24 Aug 2016
Posts: 639
Location: Canada
Concentration: Entrepreneurship, Operations
GMAT 1: 630 Q48 V28
GMAT 2: 540 Q49 V16
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Jan 2019, 07:15
As we are dealing with two numbers 3 & 4 .... lets take the LCM of them i.e.,12 .
Cost price for 12 nails = $0.25*12/4=$0.75 & Selling price for 12 nails = $0.22*12/3=$0.88
Profit made per 12 nails = $0.88 - $0.75 = $0.13
So total '12 units' sold = $2.60/$0.13 =20
Total nails sold = 20*12 = 240 .... Thus Ans would be option B.
_________________

Please let me know if I am going in wrong direction.
Thanks in appreciation.

GMAT Club Bot
Re: How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25 &nbs [#permalink] 16 Jan 2019, 07:15
Display posts from previous: Sort by

How many nails did Rudy buy if he purchased them at a price of $0.25

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.