GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 16 Jul 2018, 05:56

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

1 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 29 May 2012
Posts: 10
Concentration: General Management, Finance
GPA: 3.49
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 05 Nov 2013, 23:34
1
8
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

72% (02:10) correct 28% (02:09) wrong based on 234 sessions

HideShow timer Statistics

Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for $36, or two dozen for $50. What is the greatest number of roses that can be purchased for $680?

(A) 156
(B) 162
(C) 318
(D) 324
(E) 325

_________________

"When ideas get really complicated and the world gets complicated, its foolish to think that the person who's first can figure it all out"

Expert Post
2 KUDOS received
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 47015
Re: Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 06 Nov 2013, 02:13
2
accincognito wrote:
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for $36, or two dozen for $50. What is the greatest number of roses that can be purchased for $680?

(A) 156
(B) 162
(C) 318
(D) 324
(E) 325


Buy as many $50 deals as possible. We can by 650/50=13 two dozen roses, thus total of 13*24 = 312 roses.

We are left with 680 - 650 = $30. We can buy 30/4.3 = ~6 roses for that amount.

Total = 312 + 6 = 318.

Answer: C.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 04 Sep 2012
Posts: 140
GMAT ToolKit User
Re: Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 06 Nov 2013, 02:37
1
accincognito wrote:
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for $36, or two dozen for $50. What is the greatest number of roses that can be purchased for $680?

(A) 156
(B) 162
(C) 318
(D) 324
(E) 325


as max roses are bought with max profit at $50 for two dozens so 13*50 = 650 $
for 650$ we will have 13*24= 312
Now 4.3*6 = 25.8$< 30

so in total we will have 312 + 6 = 318 roses
_________________

Regards,
Abhinav

GMAT 1 - 580 (Q47 V23) http://gmatclub.com/forum/a-tight-slap-on-face-149457.html

GMAT 2 - 670 (Q48 V34) http://gmatclub.com/forum/670-one-month-off-from-office-and-2-months-hard-work-163761.html#p1297561

“If you don't change your life; your life will change you.”

Current Student
avatar
Joined: 01 Sep 2013
Posts: 311
Location: United States
Concentration: Strategy, Entrepreneurship
GMAT 1: 710 Q49 V38
GMAT 2: 710 Q47 V41
GPA: 3.7
WE: Corporate Finance (Aerospace and Defense)
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge
Re: Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 06 Nov 2013, 07:40
$50 deals is the best. 650/50=13 two dozen roses

10*24 = 240 roses
3*24 = 72 roses

Total is 312 (close to 318) answer is assumed C
Retired Moderator
User avatar
S
Joined: 18 Sep 2014
Posts: 1166
Location: India
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge
Re: Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 08 Jan 2016, 02:11
One rose for 4.30$
12 for 36$ i.e., 1 rose for 3$
24 for 50$ i.e., 1 rose for 2$ approx...........cheapest price

So we need greatest number of roses, we need to buy maximum for less price i.e., we should buy them at 24 for 50$ as much as we can.
Given,
680$=650$(multiple of 50$) + 30$
=50$(13)(multiple of 50$ i.e., number of 24 rose sets for 50$) +30$(we can only buy roses individually with this price.)

For 650$,
since we get 24 roses for 50$ and we get total such 13 sets of roses whereas each set has 24 roses i.e.,
\(13*24=(10+3)24=240+72=312 roses\)
for 650$ we can buy maximum 312 roses

For 30$,
at individual price of 4.3$, we can buy \(\frac{30}{4.3}\)i.e., 6 roses at maximum.

So in total the greatest number of roses we can buy for 680$ is 312+6=318 roses
_________________

The only time you can lose is when you give up. Try hard and you will suceed.
Thanks = Kudos. Kudos are appreciated

http://gmatclub.com/forum/rules-for-posting-in-verbal-gmat-forum-134642.html
When you post a question Pls. Provide its source & TAG your questions
Avoid posting from unreliable sources.


My posts
http://gmatclub.com/forum/beauty-of-coordinate-geometry-213760.html#p1649924
http://gmatclub.com/forum/calling-all-march-april-gmat-takers-who-want-to-cross-213154.html
http://gmatclub.com/forum/possessive-pronouns-200496.html
http://gmatclub.com/forum/double-negatives-206717.html
http://gmatclub.com/forum/the-greatest-integer-function-223595.html#p1721773
https://gmatclub.com/forum/improve-reading-habit-233410.html#p1802265

SVP
SVP
avatar
P
Joined: 12 Dec 2016
Posts: 1876
Location: United States
GMAT 1: 700 Q49 V33
GPA: 3.64
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 01 Mar 2018, 11:45
I can understand that C is the answer. However, I disagree with the word "for $680?". Such word is not as same as "with $680" That means we have to find the precise cost.
1 KUDOS received
SC Moderator
avatar
D
Joined: 22 May 2016
Posts: 1825
Premium Member CAT Tests
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 03 Mar 2018, 17:37
1
chesstitans wrote:
I can understand that C is the answer. However, I disagree with the word "for $680?". Such word is not as same as "with $680" That means we have to find the precise cost.

chesstitans , I am not sure I understand your distinction. It seems as if you are saying that the phrase "for $X" means only something such as, "I bought three dresses for $887.93."

Where did your interpretation(s) come from? Can you give an example?

In English, when given an amount of money, a price per item, and a question that asks us to find the number of items, "with $680" and "for $680" mean the same thing. They mean, "How many roses will $680 allow you to buy?"

$680 is the upper limit. You do not have to spend all the money, but you cannot spend more.

Does that make sense, or have I misunderstood you?
_________________

In the depths of winter, I finally learned
that within me there lay an invincible summer.

-- Albert Camus, "Return to Tipasa"

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 15 Oct 2016
Posts: 31
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for [#permalink]

Show Tags

New post 04 Mar 2018, 00:05
accincognito wrote:
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for $36, or two dozen for $50. What is the greatest number of roses that can be purchased for $680?

(A) 156
(B) 162
(C) 318
(D) 324
(E) 325


Since the $50 one are the cheapest on per unit basis, we will try to buy maximum of such roses first till the point we can then move on to buy the $36 ones and so on.

[680/50] = 13 , [] stands for the greatest integer less than or equal to that number.

Since, (680-50*13)=30

Also, [30/4.3] = 6 , [] stands for the greatest integer less than or equal to that number.

So max. no. of roses that can be purchased = 13*24 + 6 =318
Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for   [#permalink] 04 Mar 2018, 00:05
Display posts from previous: Sort by

Roses can be purchased individually for $4.30, one dozen for

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.