GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 19 Dec 2018, 01:50

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Happy Christmas 20% Sale! Math Revolution All-In-One Products!

     December 20, 2018

     December 20, 2018

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    This is the most inexpensive and attractive price in the market. Get the course now!
  • Key Strategies to Master GMAT SC

     December 22, 2018

     December 22, 2018

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Attend this webinar to learn how to leverage Meaning and Logic to solve the most challenging Sentence Correction Questions.

The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 51301
The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Jun 2018, 08:11
Top Contributor
3
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

90% (00:57) correct 10% (00:55) wrong based on 406 sessions

HideShow timer Statistics

The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12. What was the cost per pound of apples?


(1) The cost per pound of grapes was $2.

(2) The cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes.


NEW question from GMAT® Official Guide 2019


(DS03802)

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 7113
Re: The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jun 2018, 03:58
Bunuel wrote:
The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12. What was the cost per pound of apples?


(1) The cost per pound of grapes was $2.

(2) The cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes.


NEW question from GMAT® Official Guide 2019


(DS03802)



The equation is 10a+2g=12...
What is a?
1) g=2
Substitute in main equation...
One variable, one equation.. sufficient
10a+2*2=12...a=0.8
Sufficient
2) 2a<1g...
10a+2g=12..
You can have lot of solutions..
a=0.5..10*5+2g=12...g=3.5>2a or 2*0.5
a=0.8...g=2>2a
Insufficient

A
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

e-GMAT Representative
User avatar
D
Joined: 04 Jan 2015
Posts: 2324
Re: The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jun 2018, 06:34

Solution



Given:
    • The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12

To find:
    • The cost of per pound of apples

Analysing Statement 1
    • As per the information given in statement 1, the cost per pound of grapes was $2
      o So, the cost of 2 pounds of grapes = $4

As the cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12, we can say:
    • The cost of 10 pounds of apples = $12 - $4

From this, we can find out the cost of every pound of apples

Hence, statement 1 is sufficient to answer the question

Analysing Statement 2
    • As per the information given in statement 2, the cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes
    • From this statement, we can’t find out the exact cost of one pound of apple

Hence, statement 2 is not sufficient to answer the question

Hence, the correct answer is option A.

Answer: A
_________________








Register for free sessions
Number Properties | Algebra |Quant Workshop

Success Stories
Guillermo's Success Story | Carrie's Success Story

Ace GMAT quant
Articles and Question to reach Q51 | Question of the week

Must Read Articles
Number Properties – Even Odd | LCM GCD | Statistics-1 | Statistics-2 | Remainders-1 | Remainders-2
Word Problems – Percentage 1 | Percentage 2 | Time and Work 1 | Time and Work 2 | Time, Speed and Distance 1 | Time, Speed and Distance 2
Advanced Topics- Permutation and Combination 1 | Permutation and Combination 2 | Permutation and Combination 3 | Probability
Geometry- Triangles 1 | Triangles 2 | Triangles 3 | Common Mistakes in Geometry
Algebra- Wavy line | Inequalities

Practice Questions
Number Properties 1 | Number Properties 2 | Algebra 1 | Geometry | Prime Numbers | Absolute value equations | Sets



| '4 out of Top 5' Instructors on gmatclub | 70 point improvement guarantee | www.e-gmat.com

Manager
Manager
avatar
G
Joined: 31 Jul 2017
Posts: 191
Location: India
Concentration: General Management, Leadership
GMAT 1: 500 Q47 V15
GPA: 3.4
WE: Information Technology (Computer Software)
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jun 2018, 09:38
Bunuel wrote:
The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12. What was the cost per pound of apples?

1) The cost per pound of grapes was $2.

(2) The cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes.


NEW question from GMAT® Official Guide 2019


(DS03802)
.

Let the cost of 1 pound of apple be Rs. x

And cost of 1 pound of grapes be y.

10 pounds of apple + 2 pounds of grapes: \(10x + 2y = 12\) ---------------------------1

We have to find value of x ( cost of per pound apple)

Statement 1 : The cost per pound of grapes was $2

\(y = 2\) is given. Clearly if we substitute in equation 1, we would get the value of x.

Hence Sufficient.

Statement 1 : The cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes.

It is given that \(2x < y\). using this in Equation 1, will only give us range.
Let's try for practice : -
\(2x < y\)
\(4x < 2y\). Using this in 1.

\(10x + 4x < 12\)
\(x < \frac{12}{14}\)

no definite value of x.
Not Sufficient.

Ans - A.
_________________

If it helps you please press Kudos!

Thank You
Sudhanshu

Director
Director
User avatar
P
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 901
Concentration: Accounting, Finance
GPA: 3.68
WE: Analyst (Accounting)
Re: The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Jul 2018, 11:50
Bunuel wrote:
The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $12. What was the cost per pound of apples?


(1) The cost per pound of grapes was $2.

(2) The cost of 2 pounds of apples was less than the cost of 1 pound of grapes.


NEW question from GMAT® Official Guide 2019


(DS03802)



Need to find out the cost of per pounds Apples .

Suppose ,

the cost of per pounds apples is x
the cost of per pounds grapes is y

10 x + 2 y = 12

Statement 1:
y = $ 2

10 x + 2 y = 12
10 x + 2 * 2 = 12
10 x = 8

x = 8/10
x = 4/5.

Sufficient

Statement 2:

2x< y

both x and y are unknown. Insufficient.

Thus A is the best answer.
Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 20 Oct 2016
Posts: 78
Re: The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1  [#permalink]

Show Tags

New post 12 Jul 2018, 22:03
https://youtu.be/pr_3gE7dZkc
_________________

Founder, GMAT Mantra
One to One Live Online GMAT Coaching
8860616050
http://www.gmatmantra.com

GMAT Club Bot
Re: The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1 &nbs [#permalink] 12 Jul 2018, 22:03
Display posts from previous: Sort by

The cost of 10 pounds of apples and 2 pounds of grapes was $1

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.