GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 17 Oct 2018, 19:56

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 06 Oct 2016
Posts: 5
GMAT ToolKit User
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2017, 01:43
6
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  95% (hard)

Question Stats:

41% (02:14) correct 59% (02:26) wrong based on 278 sessions

HideShow timer Statistics

A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4
Most Helpful Expert Reply
Magoosh GMAT Instructor
User avatar
G
Joined: 28 Dec 2011
Posts: 4493
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Feb 2017, 10:39
4
3
manishtank1988 wrote:
I do know that these type of problems can be solved by interchanging the constant values of a equation. Also, because of value of marbles 25 cents i got - C - 2 as the answer but the answer is D - 3. I wasted a lot of time on this question still got it wrong. Can someone suggest a simpler or straight forward method to solve this and these types of questions?
Thanks

Dear manishtank1988,

I'm happy to respond. :-)

I think of problems of this sort in terms of number sense. That blog article will recommend ways to develop this important skill.

Think about the numbers. The number $0.25 is a nice number that divides evenly into $10. The number $0.19 is a prime number of cents that doesn't divide evenly into $10. We can easily build $10 out of a lot of $0.25's only.

If we want to use some of the $0.19 marbles, we will need to find some multiple of 19 that is divisible by 25, so that we can fill the remaining space with the $0.25 marbles. Again, since 19 is a prime number, the only way we will get a multiple of 25 is if we multiply 19*25.

20*25 = 500, so 19*25 = (20 - 1)*25 = 500 - 25 = 475

1) We could build $4.75 from the $0.19 marbles, and fill the remaining $5.25 with $0.25 marbles.
2) We could build 2($4.75) = $9.50 from the $0.19 marbles, and fill the remaining $0.50 with two $0.25 marbles.
3) We could build all $10 from only the $0.25 marbles.
Those are the three possibilities.

Does all this make sense?
Mike :-)
_________________

Mike McGarry
Magoosh Test Prep


Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire. — William Butler Yeats (1865 – 1939)

Most Helpful Community Reply
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 18 Oct 2016
Posts: 139
Location: India
WE: Engineering (Energy and Utilities)
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Feb 2017, 04:46
25
8
Option D

:Assume no. of jacks to be P and that of marbles to be Q, hence, 19P + 25Q = 1000. Identify number of combinations of P,Q which satisfies the afore-mentioned equation.

:19P + 25Q = 1000
: (19P/25 + Q) = 40
i.e., P should be a multiple of 25 , possible values P can take = 0, 25, 50, 75 . . . .

Lets put these back for P and check:

: (19*0 + Q) = 40 ; Q = 40
: (19*1 + Q) = 40 ; Q = 21
: (19*2 + Q) = 40; Q = 2
: (19*3 + Q) = 40; Q = -17 NOT POSSIBLE.

Total number of combinations = 3
_________________

Press Kudos if you liked the post!

Rules for posting - PLEASE READ BEFORE YOU POST

General Discussion
Senior Manager
Senior Manager
avatar
B
Joined: 13 Oct 2016
Posts: 367
GPA: 3.98
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2017, 02:43
1
1
vienbuuchau wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4


Hi

j - # of jacks, m - # of marbles

0.19j + 0.25m = 10

19j + 25m = 1000

19j = 1000 - 25m

m = 40 - 19n

j = 25n

where n is integer >=0, because we are not told that at lest one of each needs to be bought.

Hence only possible options fo n are 0, 1 and 2.

Answer D.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 07 Oct 2016
Posts: 4
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2017, 09:02
vitaliyGMAT wrote:
vienbuuchau wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4


Hi

j - # of jacks, m - # of marbles

0.19j + 0.25m = 10

19j + 25m = 1000

19j = 1000 - 25m

m = 40 - 19n

j = 25n

where n is integer >=0, because we are not told that at lest one of each needs to be bought.

Hence only possible options fo n are 0, 1 and 2.

Answer D.


Hi, can you please explain how you got these two equations:

m = 40 - 19n

j = 25n
Senior Manager
Senior Manager
avatar
B
Joined: 13 Oct 2016
Posts: 367
GPA: 3.98
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2017, 09:50
2
mohdtaha wrote:
vitaliyGMAT wrote:
vienbuuchau wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4


Hi

j - # of jacks, m - # of marbles

0.19j + 0.25m = 10

19j + 25m = 1000

19j = 1000 - 25m

m = 40 - 19n

j = 25n

where n is integer >=0, because we are not told that at lest one of each needs to be bought.

Hence only possible options fo n are 0, 1 and 2.

Answer D.


Hi, can you please explain how you got these two equations:

m = 40 - 19n

j = 25n


Hi

19j = 1000 - 25m

19j = 25(40 - m)

j is a multiple of 25 and (40 - m) is a multiple of 19 -----> j=25n and 40 - m = 19n or m = 40 - 19n

starting from n=3 our expression 40 - 19n < 0, hence we have only 3 possibilities for n = 0, 1 and 2.

Hope this helps

Regards
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 6956
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2017, 10:16
1
1
vienbuuchau wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4



Hi,

The equation is 19x+25y=1000...
Since 25y and 1000 are multiple of 25, 19x is also multiple of 25..
What all values can 19x or 19*25*z take..
Z can be 0,1 or 2.. so THREE values..
When z=3, 19*25*3>1000..

D
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 07 Apr 2015
Posts: 10
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2017, 18:07
1
19x+25y=1000

We need multiples of 25 since 19 does not divide evenly into 1000 ($10).

One obvious choice is x=0.

The LCM of 19 and 25 is 475. So 19*25=475 which means in this instance y=21 (19(25)+25(21)=1000). So x can be 25 to complete the equation.

Now 19*25*2=950 is another multiple of 25 that is less than 1000.

So x can be 0, 1 or 2 since 19*25*3=1475 which is more than the $10 spent at the store.

D.
Manager
Manager
avatar
G
Joined: 14 Oct 2012
Posts: 167
Premium Member Reviews Badge
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Feb 2017, 23:13
I do know that these type of problems can be solved by interchanging the constant values of a equation. Also, because of value of marbles 25 cents i got - C - 2 as the answer but the answer is D - 3. I wasted a lot of time on this question still got it wrong. Can someone suggest a simpler or straight forward method to solve this and these types of questions?
Thanks
Board of Directors
User avatar
V
Status: Stepping into my 10 years long dream
Joined: 18 Jul 2015
Posts: 3621
Premium Member Reviews Badge
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Feb 2017, 00:35
7
1
manishtank1988 wrote:
Hello abhimahna, Skywalker18, mikemcgarry, msk0657, Bunuel, Vyshak, Engr2012, VeritasPrepKarishma, Abhishek009 and other forum members

I do know that these type of problems can be solved by interchanging the constant values of a equation. Also, because of value of marbles 25 cents i got - C - 2 as the answer but the answer is D - 3. I wasted a lot of time on this question still got it wrong. Can someone suggest a simpler or straight forward method to solve this and these types of questions?
Thanks


Hi,

I usually solve these questions as per following approach:

We are given 19j+25m=1000.

I can write this equation as:

m = \(1000/25\) - \(19j/25\)

Now the number of Jacks and marbles must be integral. So, we can substitute values for j to get m as a non negative integer.(Note: I am including 0 also here.)

Only 3 values of j will work here. ( j=0,25 and 50) for which we will get (m = 40, 21 and 2 respectively.).

I hope it is clear now. It won't take more than 30 secs of your time to solve these question.
_________________

My GMAT Story: From V21 to V40
My MBA Journey: My 10 years long MBA Dream
My Secret Hacks: Best way to use GMATClub | Importance of an Error Log!
Verbal Resources: All SC Resources at one place | All CR Resources at one place
Blog: Subscribe to Question of the Day Blog

GMAT Club Inbuilt Error Log Functionality - View More.
New Visa Forum - Ask all your Visa Related Questions - here.

New! Best Reply Functionality on GMAT Club!



Find a bug in the new email templates and get rewarded with 2 weeks of GMATClub Tests for free

Check our new About Us Page here.

Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
P
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 8386
Location: Pune, India
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Feb 2017, 05:10
2
manishtank1988 wrote:
Hello abhimahna, Skywalker18, mikemcgarry, msk0657, Bunuel, Vyshak, Engr2012, VeritasPrepKarishma, Abhishek009 and other forum members

I do know that these type of problems can be solved by interchanging the constant values of a equation. Also, because of value of marbles 25 cents i got - C - 2 as the answer but the answer is D - 3. I wasted a lot of time on this question still got it wrong. Can someone suggest a simpler or straight forward method to solve this and these types of questions?
Thanks


This is how we solve this type of questions. I would suggest you to practice this method a bit. It doesn't take more than 1-2 mins.

https://www.veritasprep.com/blog/2011/0 ... -of-thumb/

If there are any doubts, let me know.
_________________

Karishma
Veritas Prep GMAT Instructor

Learn more about how Veritas Prep can help you achieve a great GMAT score by checking out their GMAT Prep Options >

GMAT self-study has never been more personalized or more fun. Try ORION Free!

EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 12660
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 24 Feb 2017, 12:25
1
Hi manishtank1988,

From the answer choices, we know that there cannot be that many ways to get a total of $10.00 when adding a multiple of $0.19 and a multiple of $0.25....

A multiple of $0.25 will always end in one of the following.... .00, .25, .50 or .75... so we really just need to determine in how many ways the $0.19 ends in a 'compliment' (re: .75, .50, .25 or .00) to that number so that the total = $10.00.

To end in a 0 or a 5, we need to multiply $0.19 by a multiple of 5)....

($0.19)(0) = $0... so the 'complement' would be ($0.25)(40). This IS an option.
($0.19)(5) = $0.95... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
($0.19)(10) = $1.90... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
($0.19)(15) = $2.85... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.

At this point, you should notice that we're just adding $0.95 to the prior sum, so doing lots of multiplication is NOT necessary....

$3.80... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$4.75... so the 'complement' would be ($0.25)(21). This IS an option.
$5.70... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$6.65... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$7.60... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$8.55... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$9.50... so the 'complement' would be ($0.25)(2). This IS an option.

Total options = 3

Final Answer:

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________

760+: Learn What GMAT Assassins Do to Score at the Highest Levels
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com

Rich Cohen

Co-Founder & GMAT Assassin

Special Offer: Save $75 + GMAT Club Tests Free
  Official GMAT Exam Packs + 70 Pt. Improvement Guarantee
www.empowergmat.com/

*****Select EMPOWERgmat Courses now include ALL 6 Official GMAC CATs!*****

Senior SC Moderator
User avatar
V
Joined: 14 Nov 2016
Posts: 1315
Location: Malaysia
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 08 Mar 2017, 22:29
2
3
Bunuel wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4


Official solution from Veritas Prep.

We can translate this problem algebraically as 0.19j + 0.25m = 10.00. To get rid of the decimals, multiply through by 100 and we’ll be working with the equation 19j + 25m = 1000. Note also that j and m must both be non-negative integers.

We’re now dealing with something known as a Linear Diophantine Equation. That may sound intimidating, but it’s really just an equation of the form Ax + By = C in which A, B, C, x, and y are all integers. What makes Diophantine Equations interesting (aside from the fact that they pop up from time to time on the GMAT) is that such integer-valued equations can sometimes allow you to solve for more variables than you have equations. That is, you might be able to solve for both x and y using only a single equation, because of the non-negative integer restriction implicit in the idea of jacks and marbles.

Furthermore, if such an equation has multiple solutions, there is an easy and important relationship among all of the different solutions to the equation. Specifically, the key is to look at common multiples of the constants A and B (in this case A = 19 and B = 25). It turns out that each possible solution can produce all other solutions by exchanging items whose total values are common multiples of those constants. In other words, the LCM of 19 and 25 – two numbers that share no common factors besides 1 – is simply 19 * 25 = 475, so $4.75 worth of items can be produced by taking either 25 of the 19-cent jacks or else 19 of the 25-cent marbles. And once an initial solution is identified, we can produce all other solutions by swapping out jacks for marbles in these increments.

At this point it’s worth noting that the easiest way to make it to exactly $10 is to just buy marbles, since $0.25 divides evenly (and easily) into $10.00. $10.00/$0.25 = 40, and 0 jacks/40 marbles is our first solution. Now we trade out 19 of our 25-cent marbles ($4.75 worth of marbles) for 25 of the 19-cent jacks ($4.75 worth of jacks), giving a second solution of 25 jacks/21 marbles. Now we trade out 19 more of our 25-cent marbles for 25 more of the 19-cent jacks, giving a third solution of 50 jacks, 2 marbles. Since we don’t have enough marbles to continue making trades in this manner, there are no more solutions to the equation. All told, then, there are three ways to spend exactly $10 at this store. The answer is D.
_________________

"Be challenged at EVERY MOMENT."

“Strength doesn’t come from what you can do. It comes from overcoming the things you once thought you couldn’t.”

"Each stage of the journey is crucial to attaining new heights of knowledge."

Rules for posting in verbal forum | Please DO NOT post short answer in your post!

Advanced Search : https://gmatclub.com/forum/advanced-search/

EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 12660
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Mar 2017, 12:43
1
Hi All,

From the answer choices, we know that there cannot be that many ways to get a total of $10.00 when adding a multiple of $0.19 and a multiple of $0.25....

A multiple of $0.25 will always end in one of the following.... .00, .25, .50 or .75... so we really just need to determine in how many ways the $0.19 ends in a 'compliment' (re: .75, .50, .25 or .00) to that number so that the total = $10.00.

To end in a 0 or a 5, we need to multiply $0.19 by a multiple of 5)....

($0.19)(0) = $0... so the 'complement' would be ($0.25)(40). This IS an option.
($0.19)(5) = $0.95... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
($0.19)(10) = $1.90... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
($0.19)(15) = $2.85... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.

At this point, you should notice that we're just adding $0.95 to the prior sum, so doing lots of multiplication is NOT necessary....

$3.80... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$4.75... so the 'complement' would be ($0.25)(21). This IS an option.
$5.70... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$6.65... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$7.60... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$8.55... but we can't get a 'complement' from a multiple of $0.25 to total $10. This is NOT an option.
$9.50... so the 'complement' would be ($0.25)(2). This IS an option.

Total options = 3

Final Answer:

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________

760+: Learn What GMAT Assassins Do to Score at the Highest Levels
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com

Rich Cohen

Co-Founder & GMAT Assassin

Special Offer: Save $75 + GMAT Club Tests Free
  Official GMAT Exam Packs + 70 Pt. Improvement Guarantee
www.empowergmat.com/

*****Select EMPOWERgmat Courses now include ALL 6 Official GMAC CATs!*****

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 49968
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Jul 2017, 02:43
warriorguy wrote:
Bunuel wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4



Don't they give out conversion too? Or they assume we are familiar with cent and dollar conversion?


The question itself will supply the relative conversions. Though you should have a few basic ones memorized: 1 hour = 60 minutes, ... I guess if $1 = 100 cents is not a common knowledge, then this also will be provided.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 07 Sep 2016
Posts: 33
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Jul 2017, 04:13
1
1
Bunuel wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4



Let X is number of Jack and Y is number of Marbel . X and Y both has to an +ve Integer .

19X+25Y=1000
25Y=1000-19X
Y=40-(19/25)*X--> For Y to be integer , X must be multiple of 25
=> (X=0 Y=40),(X=25,Y=21),(X=50,Y=2) are the three options we have .
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 26 Dec 2016
Posts: 29
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Aug 2017, 08:33
gmat4varun wrote:
Bunuel wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4



Let X is number of Jack and Y is number of Marbel . X and Y both has to an +ve Integer .

19X+25Y=1000
25Y=1000-19X
Y=40-(19/25)*X--> For Y to be integer , X must be multiple of 25
=> (X=0 Y=40),(X=25,Y=21),(X=50,Y=2) are the three options we have .


I cannot figure out where the 40 is coming from. Please help me understand this. Thanks!
EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 12660
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Aug 2017, 16:30
1
Hi rnz,

We're told that single marbles cost $0.25 each. Thus, if you spend ALL $10 on just marbles, then you could purchase exactly 40 marbles (and 0 jacks).

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________

760+: Learn What GMAT Assassins Do to Score at the Highest Levels
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com

Rich Cohen

Co-Founder & GMAT Assassin

Special Offer: Save $75 + GMAT Club Tests Free
  Official GMAT Exam Packs + 70 Pt. Improvement Guarantee
www.empowergmat.com/

*****Select EMPOWERgmat Courses now include ALL 6 Official GMAC CATs!*****

VP
VP
avatar
P
Joined: 07 Dec 2014
Posts: 1104
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 22 Mar 2018, 19:54
Bunuel wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4


cost per pair=44
22 pairs=968; remainder=32 no
21 pairs=924; remainder=76 yes
76/19=4 jacks
25 jacks+21 marbles=1000
adding 25 jacks, 50 jacks+2 marbles=1000
subtracting 25 jacks, 40 marbles=1000
3 ways
D

Originally posted by gracie on 22 Mar 2018, 10:14.
Last edited by gracie on 22 Mar 2018, 19:54, edited 1 time in total.
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2830
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Mar 2018, 15:48
Bunuel wrote:
A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 cents, and a single marble costs 25 cents. In how many different ways can one spend exactly $10 buying items at this store?

A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
E. 4


We can let the number of jacks purchased = x and the number of marbles purchased = y. We are given that a jack costs 19 cents and a marble costs 25 cents. We need to determine how many different ways one can purchase 10 dollars’ worth, or 1,000 cents’ worth, of jacks and marbles.
Let’s create an equation:

19x + 25y = 1000

19x = 1000 - 25y

19x = 25(40 - y)

x = [25(40 - y)]/19

We see that 25(40 - y) must be a multiple of 19. However, since 19 does not evenly divide 25, we see that 19 must divide (40 - y). Thus, the possible values of y are 2, 21, and 40, and, thus, there are 3 ways one can spend exactly 10 dollars (or 1000 cents) at the store.

Answer: D
_________________

Jeffery Miller
Head of GMAT Instruction

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

GMAT Club Bot
Re: A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 &nbs [#permalink] 22 Mar 2018, 15:48

Go to page    1   2    Next  [ 21 posts ] 

Display posts from previous: Sort by

A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.