GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 13 Dec 2019, 04:20

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 59722
Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Feb 2015, 08:46
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

69% (02:13) correct 31% (02:38) wrong based on 118 sessions

HideShow timer Statistics

Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.85 to make. Cup'O'Joe charges $2.80 for a cup that costs $2.65 to make. If Java House sells 55,000 cups of coffee, how many must Cup'O'Joe sell to make at least as much in total gross profit as its competitor does?

A. 7,858
B. 8,301
C. 14,667
D. 63,840
E. 146,667

Kudos for a correct solution.

_________________
Manager
Manager
User avatar
Joined: 24 Dec 2014
Posts: 128
Location: India
Concentration: International Business, Finance
GMAT 1: 700 Q47 V39
GMAT 2: 790 Q51 V50
GPA: 3.65
WE: Operations (Energy and Utilities)
Reviews Badge
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Feb 2015, 12:24
2
Bunuel wrote:
Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.85 to make. Cup'O'Joe charges $2.80 for a cup that costs $2.65 to make. If Java House sells 55,000 cups of coffee, how many must Cup'O'Joe sell to make at least as much in total gross profit as its competitor does?

A. 7,858
B. 8,301
C. 14,667
D. 63,840
E. 146,667

Kudos for a correct solution.


Java: Profit/Cup = 3.25-2.85 = 0.4
: No of Cups = 55,000
: Gross Profit = 55,000*0.4 = 22,000

Joe: Profit/Cup = 0.15
: Gross Profit = 22,000
: No of Cups = 22,000/0.15 = 220,000/1.5 (only closes is 146,667)

Answer E

A Short Cut: Just based on profit per cup of java v/s that of joe, we know that total number of cups for joe has to much greater than that of java to make same amount of profit. Easily eliminates A,B,C. Now D is still too small because profit/cup for joe is less than half of that of java so by that rationale no. of cups for joe should be more than double for that of java... only logical answer seems to be E.
Manager
Manager
avatar
Joined: 23 Jan 2013
Posts: 127
Concentration: Technology, Other
Schools: Berkeley Haas
GMAT Date: 01-14-2015
WE: Information Technology (Computer Software)
GMAT ToolKit User
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Feb 2015, 12:30
1
Gross Profit made by Java House = ( 3.25 - 2.85 ) * 55000

Gross Profit made by Cup O joe house = (2.80 - 2.65 ) * X , where X is the number of cups Cup O joe needs to sell .

In order for Cup O Joe of break even with Java House equate the two equations

( 3.25 - 2.85 ) * 55000 = (2.80 - 2.65 ) * X

X = (0.4 * 55000 ) / 0.15
= 146,666.4 .

Answer is E
SVP
SVP
User avatar
Status: The Best Or Nothing
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 1727
Location: India
Concentration: General Management, Technology
WE: Information Technology (Computer Software)
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Feb 2015, 21:31
Answer = E = 146,667

Profit earned by Java \(= (3.25 - 2.85) * 55000 = 55000 * \frac{40}{100} = 22000\)

Sale required to earn this much profit \(= \frac{22000}{2.80-2.65} = \frac{22000}{0.15} = 22 * \frac{10^5}{15} = 1.4xxxx * 10^5 = 14x,xxx\)

Answer has to be 6 digits, starting from 14

Only option E qualifies
Intern
Intern
avatar
Joined: 31 Dec 2014
Posts: 8
Location: United States
Concentration: Marketing
GMAT 1: 700 Q44 V41
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Feb 2015, 21:51
1
JH profit = .40 per cup
COJ profit = .15 per cup
Since JH makes nearly 3x more per cup, COJ must sell nearly 3x as many cups to make the same amount.
55,000 * 2 2/3 = 146,667
E
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
V
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 9876
Location: Pune, India
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Feb 2015, 00:21
1
devilbart wrote:
Bunuel wrote:
Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.85 to make. Cup'O'Joe charges $2.80 for a cup that costs $2.65 to make. If Java House sells 55,000 cups of coffee, how many must Cup'O'Joe sell to make at least as much in total gross profit as its competitor does?

A. 7,858
B. 8,301
C. 14,667
D. 63,840
E. 146,667

Kudos for a correct solution.


Java: Profit/Cup = 3.25-2.85 = 0.4
: No of Cups = 55,000
: Gross Profit = 55,000*0.4 = 22,000

Joe: Profit/Cup = 0.15
: Gross Profit = 22,000
: No of Cups = 22,000/0.15 = 220,000/1.5 (only closes is 146,667)

Answer E

A Short Cut: Just based on profit per cup of java v/s that of joe, we know that total number of cups for joe has to much greater than that of java to make same amount of profit. Easily eliminates A,B,C. Now D is still too small because profit/cup for joe is less than half of that of java so by that rationale no. of cups for joe should be more than double for that of java... only logical answer seems to be E.


You can reduce the calculations significantly by leaving the large numbers for the end.

Java's profit per cup is 0.4 and Joe's profit per cup is 0.15. So for every cup that Java sells, Joe must sell .4/.15 = 8/3 cups to get the same profit.
So if Java sells 55,000 cups, to get the same profit, Joe must sell
55000*8/3 which is certainly more than twice of 55,000 so only option (E) is possible.
_________________
Karishma
Veritas Prep GMAT Instructor

Learn more about how Veritas Prep can help you achieve a great GMAT score by checking out their GMAT Prep Options >
Manager
Manager
User avatar
Joined: 24 Dec 2014
Posts: 128
Location: India
Concentration: International Business, Finance
GMAT 1: 700 Q47 V39
GMAT 2: 790 Q51 V50
GPA: 3.65
WE: Operations (Energy and Utilities)
Reviews Badge
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Feb 2015, 00:24
Indeed. I only used the shortcut i mentioned but then did the full calculation to "Explain" the answer.
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 59722
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Feb 2015, 05:51
Bunuel wrote:
Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.85 to make. Cup'O'Joe charges $2.80 for a cup that costs $2.65 to make. If Java House sells 55,000 cups of coffee, how many must Cup'O'Joe sell to make at least as much in total gross profit as its competitor does?

A. 7,858
B. 8,301
C. 14,667
D. 63,840
E. 146,667

Kudos for a correct solution.


VERITAS PREP OFFICIAL SOLUTION

Correct Answer: E

Explanation: From the given information, we know that Java House earns $0.40 profit per cup of coffee, and sells 55,000 cups. We also know that Cup 'O' Joe earns $0.15 profit per cup, and we're asked for the number of cups that it must sell for its profits to equal those of Java House. Accordingly, Java House's profits ($0.40 * 55,000) must equal Cup 'O' Joe's ($0.15 * x cups). Performing the calculations to solve for x, we find that $22,000 = $0.15x, and that x must equal 146,667. As a result, the correct answer is E.
_________________
Board of Directors
User avatar
P
Joined: 17 Jul 2014
Posts: 2491
Location: United States (IL)
Concentration: Finance, Economics
GMAT 1: 650 Q49 V30
GPA: 3.92
WE: General Management (Transportation)
GMAT ToolKit User Reviews Badge
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 05 Feb 2016, 19:18
Bunuel wrote:
Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.85 to make. Cup'O'Joe charges $2.80 for a cup that costs $2.65 to make. If Java House sells 55,000 cups of coffee, how many must Cup'O'Joe sell to make at least as much in total gross profit as its competitor does?

A. 7,858
B. 8,301
C. 14,667
D. 63,840
E. 146,667

Kudos for a correct solution.



oh damn..I spent an extra time to figure out that I don't need to check "HOW MANY MORE THAN JH, COJ needs to sell.." thus, I was looking for some number ~90k, but then realized how stupid I am...
ok...
3.25$ charges, 2.85$ costs, profit margin - 0.4$
COJ - 2.80$ charges, costs 2.65$. profit margin-0.15$

now, JH sells 55k -> gross profit will be 55k*0.4$ or 22k $.
now, COJ needs to sell 22k/0.15$ or 146,666.666... so smth around 146,667 cups.

E
Target Test Prep Representative
User avatar
V
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 8692
Location: United States (CA)
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 28 May 2018, 19:46
Bunuel wrote:
Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.85 to make. Cup'O'Joe charges $2.80 for a cup that costs $2.65 to make. If Java House sells 55,000 cups of coffee, how many must Cup'O'Joe sell to make at least as much in total gross profit as its competitor does?

A. 7,858
B. 8,301
C. 14,667
D. 63,840
E. 146,667


The profit per cup for Java House is 3.25 - 2.85 = $0.40.

So they make a total of 55,000 x 0.4 = $22,000 gross profit.

The profit per cup for Cup’O’Joe is 2.80 - 2.65 = $0.15.

So they must sell a total of 22,000/0.15 = 146,667 cups of coffee.

Answer: E
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 13742
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Dec 2019, 18:13
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________
GMAT Club Bot
Re: Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.   [#permalink] 01 Dec 2019, 18:13
Display posts from previous: Sort by

Java House charges $3.25 for a cup of coffee that costs a total of $2.

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne