GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 24 Mar 2019, 04:16

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 53798
Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem  [#permalink]

Show Tags

New post 27 Feb 2019, 23:54
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

72% (02:19) correct 28% (01:47) wrong based on 25 sessions

HideShow timer Statistics

Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lemons per glass at 25 cents per lemon, and 3 tablespoons of sugar per glass at 5 cents per tablespoon. If Pierre made at least 5 dollars in one day, and there were no other costs associated with making or selling the lemonade, how many glasses of lemonade could he have sold on that day?

I. 9
II. 10
III. 11

A. I only
B. I and II only
C. II and III only
D. I and III only
E. I, II, and III

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

SVP
SVP
User avatar
P
Joined: 18 Aug 2017
Posts: 2454
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GPA: 4
WE: Marketing (Energy and Utilities)
GMAT ToolKit User Premium Member CAT Tests
Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 28 Feb 2019, 10:43
cost of lemonades 5*.25 ; 1.25
and sugar 3*.05 ;.15
total cost per glass = 1.4$
SP 2 $
proft ; 2-1.4 ; 0.6 $
he makes 5$ per day
or say 5/.6 ; 8.33 glass ~ 9
so he needs to make at least 9 glasses to meet 5 $ in one day rate
so Pierre could have made 9,10,11 glasses
IMO E

Bunuel wrote:
Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lemons per glass at 25 cents per lemon, and 3 tablespoons of sugar per glass at 5 cents per tablespoon. If Pierre made at least 5 dollars in one day, and there were no other costs associated with making or selling the lemonade, how many glasses of lemonade could he have sold on that day?

I. 9
II. 10
III. 11

A. I only
B. I and II only
C. II and III only
D. I and III only
E. I, II, and III

_________________

If you liked my solution then please give Kudos. Kudos encourage active discussions.


Originally posted by Archit3110 on 28 Feb 2019, 06:14.
Last edited by Archit3110 on 28 Feb 2019, 10:43, edited 1 time in total.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 04 Apr 2017
Posts: 3
Re: Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem  [#permalink]

Show Tags

New post 28 Feb 2019, 10:01
SP = 2
Cost = 1.40

1. 9 Glasses -- 18.00 - 12.60 = $5.40 (Yes)
2. 10 Glasses - 20.00 - 14.00 = $6.00 (Yes)
3. 11 Glasses - 22.00 - 15.40 = $6.60 (Yes)

Of course after we calculate the first statement there is no need to calculate the other 2.

IMO E.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 01 Jul 2018
Posts: 4
Re: Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Mar 2019, 02:06
min profit = 5
Cost= (1/4)*5 + (1/20)*3=1.4$
Set up profit equation --> P*Q - C*Q = Profit
2Q - 1.4Q = 5
Q(0.6)=5
Q= 5/(3/5) = 8.3 units required to make at least 5$ profit.
Thus, I, II, III are correct.
Go for (E)
GMAT Club Bot
Re: Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem   [#permalink] 10 Mar 2019, 02:06
Display posts from previous: Sort by

Pierre sells lemonade for 2 dollars per glass. His costs include 5 lem

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.