It is currently 19 Feb 2018, 11:51

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

2 KUDOS received
Manager
Manager
User avatar
Status: folding sleeves up
Joined: 26 Apr 2013
Posts: 152
Location: India
Concentration: Finance, Strategy
GMAT 1: 530 Q39 V23
GMAT 2: 560 Q42 V26
GPA: 3.5
WE: Consulting (Computer Hardware)
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2016, 03:45
2
This post received
KUDOS
15
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

69% (00:41) correct 31% (00:39) wrong based on 429 sessions

HideShow timer Statistics

The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed charge plus an additional charge per pound of apples picked.
What is the total cost to pick 15 pounds of apples at this orchard?

1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds

Sol>

let T be the total cost/pound which includes fixed+additional charge

st1>

8T=5T+1.5
therefore T=0.5
sufficient

st2>
like st1, st2 is sufficient

but I am wrong?

Am I missing something?

Ravi
[Reveal] Spoiler: OA
Expert Post
4 KUDOS received
Math Expert
User avatar
D
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 5652
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2016, 05:12
4
This post received
KUDOS
Expert's post
5
This post was
BOOKMARKED
email2vm wrote:
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed charge plus an additional charge per pound of apples picked.
What is the total cost to pick 15 pounds of apples at this orchard?

1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds

Sol>

let T be the total cost/pound which includes fixed+additional charge

st1>

8T=5T+1.5
therefore T=0.5
sufficient

st2>
like st1, st2 is sufficient

but I am wrong?

Am I missing something?

Ravi



Hi,

this Q tells you that the total consist of two items


1) Fixed charge , say F
2) variable charge per pound say x per pound..

lets see the statements


1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
here you can easily see that 3 pounds cost 1.5 or x is 1.5/3 = $0.5 per pound
F not known
Insuff


2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds
Again we can just say that 10-8 =2 pound cost $1 or x = 1/2 = $0.5..
F not known
Insuff


where you are going wrong is that you are not realizing that when you subtract TOTAL cost of two different quantities, ONLY variable is left .FIXED charge gets cancelled out ..

E
_________________

Absolute modulus :http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html


BANGALORE/-

1 KUDOS received
Manager
Manager
User avatar
Status: folding sleeves up
Joined: 26 Apr 2013
Posts: 152
Location: India
Concentration: Finance, Strategy
GMAT 1: 530 Q39 V23
GMAT 2: 560 Q42 V26
GPA: 3.5
WE: Consulting (Computer Hardware)
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2016, 05:32
1
This post received
KUDOS
chetan2u wrote:

Hi,

this Q tells you that the total consist of two items


1) Fixed charge , say F
2) variable charge per pound say x per pound..

lets see the statements


1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
here you can easily see that 3 pounds cost 1.5 or x is 1.5/3 = $0.5 per pound
F not known
Insuff


2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds
Again we can just say that 10-8 =2 pound cost $1 or x = 1/2 = $0.5..
F not known
Insuff


where you are going wrong is that you are not realizing that when you subtract TOTAL cost of two different quantities, ONLY variable is left .FIXED charge gets cancelled out ..

E


Chetan,

Isn't the questions saying:

T=F+x

The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost (and not the x (variable)) to pick 5 pounds

St1> 8T =5T+1.5?

and the question is asking for

The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed charge plus an additional charge per pound of apples picked.
What is the total cost to pick 15 pounds of apples at this orchard?
Expert Post
2 KUDOS received
Math Expert
User avatar
D
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 5652
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 09 Apr 2016, 06:38
2
This post received
KUDOS
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
email2vm wrote:
chetan2u wrote:

Hi,

this Q tells you that the total consist of two items


1) Fixed charge , say F
2) variable charge per pound say x per pound..

lets see the statements


1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
here you can easily see that 3 pounds cost 1.5 or x is 1.5/3 = $0.5 per pound
F not known
Insuff


2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds
Again we can just say that 10-8 =2 pound cost $1 or x = 1/2 = $0.5..
F not known
Insuff


where you are going wrong is that you are not realizing that when you subtract TOTAL cost of two different quantities, ONLY variable is left .FIXED charge gets cancelled out ..

E


Chetan,

Isn't the questions saying:

T=F+x

The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost (and not the x (variable)) to pick 5 pounds

St1> 8T =5T+1.5?

and the question is asking for

The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed charge plus an additional charge per pound of apples picked.
What is the total cost to pick 15 pounds of apples at this orchard?


hi,
the T for 8 pounds = F + 8X
and for 5 pounds = F + 5x..
as per st 1
F +8x = F+5x+1.5..
3x = 1.5..
Hope you have understood
_________________

Absolute modulus :http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html


BANGALORE/-

1 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 11 May 2016
Posts: 6
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 16 Aug 2016, 19:29
1
This post received
KUDOS
You are able to determine the price per pound of apple from both statement 1 and statement 2 ($0.5/pound). However, in order to calculate the total cost to pick 15 pounds, you will also need to know the fixed cost, which is still unknown. Therefore the answer is E.
Intern
Intern
avatar
S
Joined: 11 Mar 2015
Posts: 46
Schools: Haas '20
GPA: 2.99
WE: Corporate Finance (Aerospace and Defense)
GMAT ToolKit User
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 22 Jan 2017, 14:13
mzuberi wrote:
You are able to determine the price per pound of apple from both statement 1 and statement 2 ($0.5/pound). However, in order to calculate the total cost to pick 15 pounds, you will also need to know the fixed cost, which is still unknown. Therefore the answer is E.


Please correct me if I'm wrong, but can't you use the value of the cost of pounds per apple to plug back into the formula to determine F? Or would that be incorrect?

Thanks!
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 08 Feb 2016
Posts: 76
Location: India
Concentration: Technology
Schools: AGSM '20 (A)
GMAT 1: 650 Q49 V30
GPA: 4
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 14 Feb 2017, 22:51
Even if you plug it back, it will cancel out.

Let f= fixed cost ; a= additional cost per pound

By st1. f+8a = f+5a + 1.05

a= (1.05/3) = 0.35

Now even if you plug this back, you cannot get 'f' because it gets cancelled out.

Hope it's clear.

alandizzle wrote:
mzuberi wrote:
You are able to determine the price per pound of apple from both statement 1 and statement 2 ($0.5/pound). However, in order to calculate the total cost to pick 15 pounds, you will also need to know the fixed cost, which is still unknown. Therefore the answer is E.


Please correct me if I'm wrong, but can't you use the value of the cost of pounds per apple to plug back into the formula to determine F? Or would that be incorrect?

Thanks!
1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 13 Dec 2013
Posts: 171
Location: United States (NY)
Concentration: Nonprofit, International Business
GMAT 1: 710 Q46 V41
GMAT 2: 720 Q48 V40
GPA: 4
WE: Consulting (Consulting)
Reviews Badge
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 08 Apr 2017, 10:13
1
This post received
KUDOS
1
This post was
BOOKMARKED
email2vm wrote:
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed charge plus an additional charge per pound of apples picked.
What is the total cost to pick 15 pounds of apples at this orchard?

1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds

Sol>

let T be the total cost/pound which includes fixed+additional charge

st1>

8T=5T+1.5
therefore T=0.5
sufficient

st2>
like st1, st2 is sufficient

but I am wrong?

Am I missing something?

Ravi



Taking 1):

f = fixed charge, p=price per pound

f+8p=f+5p+1.5
3p=1.5
p=0.5

But, f is still needed. Putting p=0.5 back into the equation:
f+4=f+4, so we still don't know what the fixed price is.

Same for 2), and combining 1) and 2) does not provide additional info.

Kudos if you agree! Comment if you have a better method.
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 12 Nov 2016
Posts: 83
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 13 Jul 2017, 09:03
chetan2u wrote:
email2vm wrote:
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed charge plus an additional charge per pound of apples picked.
What is the total cost to pick 15 pounds of apples at this orchard?

1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds

Sol>

let T be the total cost/pound which includes fixed+additional charge

st1>

8T=5T+1.5
therefore T=0.5
sufficient

st2>
like st1, st2 is sufficient

but I am wrong?

Am I missing something?

Ravi



Hi,

this Q tells you that the total consist of two items


1) Fixed charge , say F
2) variable charge per pound say x per pound..

lets see the statements


1> The total cost to pick 8 pounds of apples at this orchard is 1.50$ more than the total cost to pick 5 pounds
here you can easily see that 3 pounds cost 1.5 or x is 1.5/3 = $0.5 per pound
F not known
Insuff


2> The total cost to pick 10 pounds of apples at this orchard is 1.00$ more than the total cost to pick 8 pounds
Again we can just say that 10-8 =2 pound cost $1 or x = 1/2 = $0.5..
F not known
Insuff


where you are going wrong is that you are not realizing that when you subtract TOTAL cost of two different quantities, ONLY variable is left .FIXED charge gets cancelled out ..

E


Hi Chetan,

Can you clarify one point for me:

In this case in each of the statements we are able to figure out cost per pound of apples is 0.5.

Therefore, for 5 pounds of apples, it should be 2.50. The remaining 2.50 should be the fixed cost!!!
Similarly, 8 pounds of apple - 8*0.5+2.50=6.50, which is 1.50 as per the stem.

What m i missing out here
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 24 Feb 2017
Posts: 38
Schools: CBS '20 (S)
GMAT 1: 760 Q50 V42
The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 28 Aug 2017, 00:46
Chets25 wrote:
The remaining 2.50 should be the fixed cost!!!


Remaining 2.50? Remaining from what?

From what I see in the question, it is not mentioned anywhere that 5 pounds cost $5.

5 pounds could cost $10, and the fixed price can be $7.50
5 pounds could cost $100, and the fixed price can be $97.50

Chets25 wrote:
let T be the total cost/pound which includes fixed+additional charge

st1>

8T=5T+1.5


Assuming that the total cost/pound is the same for both 8 pounds and 5 pounds is incorrect in this case, because the total consists of 2 parts: a fixed and a variable. Your equation should be: 8(T1) = 5(T2) + 1.5
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 17 Mar 2017
Posts: 9
GMAT 1: 510 Q47 V15
GMAT 2: 600 Q49 V22
Premium Member CAT Tests
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed [#permalink]

Show Tags

New post 31 Dec 2017, 08:24
chetan2u ,

From (1) and (2) can we say:

(2) is 10p = 1 +8p

we replace 8p in the above by (1) and we have (1) + (2): 10p = 1 + 1,5 + 5p = 2,5 + 5p

If we multiply each side of the previous by 3:

3 x (10p) = 3 x (2,5 + 5p)
so: 30p = 7,5 +15p

Thus, 30p-15p = 7,5 => 15p = 7,5

I don't see where I can be wrong here,

Thanks in advance for your help,
Re: The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed   [#permalink] 31 Dec 2017, 08:24
Display posts from previous: Sort by

The total cost to pick apples at a certain orchard consists of a fixed

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.