GMAT Question of the Day: Daily via email | Daily via Instagram New to GMAT Club? Watch this Video

It is currently 25 Jan 2020, 06:34

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 60647
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Nov 2019, 02:36
1
10
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  75% (hard)

Question Stats:

48% (01:48) correct 52% (01:24) wrong based on 124 sessions

HideShow timer Statistics

Most Helpful Community Reply
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 09 Nov 2015
Posts: 160
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Nov 2019, 23:19
5
1
Say he buys 1 liter of pure milk at $10/liter. He has to sell this for $12 in order to make 20% profit on cost. By adding 0.2 liters of water, he can ensure that he does this while still selling at $10/liter (1.2L*$10=$12). So ratio of Milk to Water is 1:0.2 or 5:1. ANS: B
General Discussion
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 12 Mar 2017
Posts: 9
Location: India
Anup: Patel
Concentration: Strategy, Economics
GPA: 3
WE: Education (Education)
Re: A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Nov 2019, 05:35
Somehow getting Ans B (5:1)...but not so sure !
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 14 Feb 2017
Posts: 5
GMAT 1: 620 Q47 V28
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Nov 2019, 06:18
1
Cost price=selling price =1
so there's a change in quantity which allows the gain of 20 percent
initial quantity 100 since same pricing water has been added becomes 120
20:100(w:M)1:5
hence option B
Intern
Intern
avatar
B
Status: Climbing the GMAT mountain
Joined: 11 Feb 2018
Posts: 21
Location: Germany
Concentration: Technology, Strategy
Re: A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Dec 2019, 06:59
1
Bunuel wrote:
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the ratio of milk and water in every gallon that he sells.

A. 4:1
B. 5:1
C. 5:2
D. 6:1
E. None of these


We can also solve this by using the profits-fundamentals:

We just know he sells with a profit of 20%, So the Markup Percentage = 20% = \(\frac{1}{5}\). And we want to find the actual cost price of the milk alone.
Assume the Marked Price to be 1 unit.
The formula for Markup Percentage is: \(\frac{MarkedPrice - Cost Price}{Cost Price} = \frac{1-x}{x} = \frac{1}{5}\)
Solve for x. -> \(x = \frac{5}{6}\)
Thus, the ratio is 5:1, Answer B.
Target Test Prep Representative
User avatar
V
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 9142
Location: United States (CA)
Re: A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Dec 2019, 20:47
Bunuel wrote:
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the ratio of milk and water in every gallon that he sells.

A. 4:1
B. 5:1
C. 5:2
D. 6:1
E. None of these


Are You Up For the Challenge: 700 Level Questions


We can let the ratio of milk to water be 1 : n, and the cost price of 1 gallon of milk is $10. After mixing with water, we have 1 + n gallons of the milk mixture, and he sells every gallon of the mixture for $10.

In the 1 + n gallons of the milk mixture, 1/(1 + n) of it is milk. We can create the equation where x is the number of gallons of milk in 1 gallon of the milk mixture:

x/1 = 1/(1 + n)

x = 1/(1 + n)

So the selling price of milk by the vendor is 10/(1/(1 + n)) = 10(1 + n) per gallon (assuming water does not cost anything) and this is 120% of the cost price of $10 per gallon of milk. We can create the equation:

10(1 + n) = 1.2(10)

1 + n = 1.2

n = 0.2

So for every 1 gallon of milk, the vendor mixed it with 0.2 gallons of water. In other words, for every 5 gallons of milk, the vendor mixed it with 1 gallon of water.

Alternate Solution:

Suppose that the vendor bought 100 gallons of milk for c dollars. If the vendor made a profit of 20%, then it must be true that the vendor made a revenue of 1.2c dollars. Since the vendor sold the milk and water mixture at the same cost per gallon, it follows that the vendor sold 120 gallons of the mixture. Thus, the mixture contains 20 gallons of water for every 100 gallons of milk; which gives us a milk-to-water ratio of 5:1.

Answer: B
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
181 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Senior Manager
Senior Manager
avatar
G
Status: Studying 4Gmat
Joined: 02 Jan 2016
Posts: 266
Location: India
Concentration: Strategy, Entrepreneurship
GMAT 1: 590 Q37 V33
GPA: 4
WE: Law (Manufacturing)
Reviews Badge
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Dec 2019, 20:49
M = Milk; C = COst price

1.2MC = (M+W)C

1.2M = M +W;

0.2M=W can also be written as 2/10M = W

therefore m/w = 10/2

Therefore 5:1
Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 03 Nov 2019
Posts: 54
CAT Tests
Re: A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Dec 2019, 21:14
To ensure that he makes 20% profit by selling same amount of milk at same selling price he would have to add 20% water to it.
Elaborating:
Say cost price of Milk is $ 100 per 100 ltr (CP= $1/ltr)
So he would have to sell Milk + Water (100+20) mixture at $120 per 120 ltrs for Selling price to be equal to Cost price of the milk. (SP = CP= $1/ ltr)

Thus Milk: Water = 100: 20 = 5:1

Answer : B

Note: The question must mention that water is for free. Apparently, at some place water costs more than milk :lol:
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
P
Joined: 13 Feb 2018
Posts: 494
GMAT 1: 640 Q48 V28
Premium Member
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Jan 2020, 05:46
I solved this with picking numbers as well

Imagine:
Buys 100 liters of milk for $1 per liters, pays $100
He earns 20% gain while selling 1-liter concentrate for 1$, so his revenue is $120
We can deduce that he has sold 20 liters of water for $1 per liter

Milk=100 liters
Water=20 Liters

Ratio milk to water= 5/1

IMO
Ans: B
GMAT Club Bot
A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the   [#permalink] 17 Jan 2020, 05:46
Display posts from previous: Sort by

A milk vendor sells milk at Cost Price but still gains 20%. Find the

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne