Last visit was: 18 Jul 2025, 15:39 It is currently 18 Jul 2025, 15:39
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
Bunuel
User avatar
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Last visit: 18 Jul 2025
Posts: 102,619
Own Kudos:
Given Kudos: 98,235
Products:
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 102,619
Kudos: 742,543
 [19]
4
Kudos
Add Kudos
15
Bookmarks
Bookmark this Post
Most Helpful Reply
User avatar
pushpitkc
Joined: 26 Feb 2016
Last visit: 19 Feb 2025
Posts: 2,819
Own Kudos:
5,874
 [6]
Given Kudos: 47
Location: India
GPA: 3.12
Posts: 2,819
Kudos: 5,874
 [6]
3
Kudos
Add Kudos
3
Bookmarks
Bookmark this Post
General Discussion
User avatar
Luckisnoexcuse
User avatar
Current Student
Joined: 18 Aug 2016
Last visit: 16 Apr 2022
Posts: 520
Own Kudos:
657
 [1]
Given Kudos: 198
Concentration: Strategy, Technology
GMAT 1: 630 Q47 V29
GMAT 2: 740 Q51 V38
Products:
GMAT 2: 740 Q51 V38
Posts: 520
Kudos: 657
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
Nikkb
User avatar
Current Student
Joined: 02 Jul 2017
Last visit: 08 Jan 2024
Posts: 230
Own Kudos:
308
 [1]
Given Kudos: 70
Concentration: Entrepreneurship, Technology
GMAT 1: 730 Q50 V38
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
pushpitkc
Let the price of a sandwich be x.
If he sold n sandwiches per day, now he sells n+5 sandwiches.
But the price would come down.
Since revenue is constant at 150
nx = 150
Also, (n+5)(x-a) = 150 where a is the cost by which the sandwich goes down.

150 has factors 15,25.30 and 50 which match with answer options 10,6,5,3
But since the number of sandwiches goes up by 5, as the price of sandwiches goes down(25,30 is our pair)
Initially sandwiches cost 6$, now they cost 5$.
Hence, the price of the sandwich is 6(Option D)

Hello Pushpitkc.. really liked your approach.

but what about pair :

n=15 p=10 and n=20 and p=7,5. Here difference in n=5 . So value of p can be 10. As its not given that current price or new price is in integer form.
User avatar
pushpitkc
Joined: 26 Feb 2016
Last visit: 19 Feb 2025
Posts: 2,819
Own Kudos:
Given Kudos: 47
Location: India
GPA: 3.12
Posts: 2,819
Kudos: 5,874
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Nikkb
pushpitkc
Let the price of a sandwich be x.
If he sold n sandwiches per day, now he sells n+5 sandwiches.
But the price would come down.
Since revenue is constant at 150
nx = 150
Also, (n+5)(x-a) = 150 where a is the cost by which the sandwich goes down.

150 has factors 15,25.30 and 50 which match with answer options 10,6,5,3
But since the number of sandwiches goes up by 5, as the price of sandwiches goes down(25,30 is our pair)
Initially sandwiches cost 6$, now they cost 5$.
Hence, the price of the sandwich is 6(Option D)

Hello Pushpitkc.. really liked your approach.

but what about pair :

n=15 p=10 and n=20 and p=7.5. Here difference in n=5 . So value of p can be 10. As its not given that current price or new price is in integer form.

I agree, but from the way I looked at it,
i thought because 20 is not a factor of 150.
I went with Option D as both 25 and 30 are factors of 150!

Lets wait for the OE!
User avatar
GMATinsight
User avatar
Major Poster
Joined: 08 Jul 2010
Last visit: 18 Jul 2025
Posts: 6,377
Own Kudos:
15,612
 [1]
Given Kudos: 128
Status:GMAT/GRE Tutor l Admission Consultant l On-Demand Course creator
Location: India
GMAT: QUANT+DI EXPERT
Schools: IIM (A) ISB '24
GMAT 1: 750 Q51 V41
WE:Education (Education)
Products:
Expert
Expert reply
Schools: IIM (A) ISB '24
GMAT 1: 750 Q51 V41
Posts: 6,377
Kudos: 15,612
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

Bunuel I think question should mention that price is an Integer

Also, language should include word "could" for price

Let price = p
No. Of sandwich​ = s

Revenue = ps= 150

150=
1*150
2*75
3*50
5*30
6*25
10*15

New revenue = (p-x)(s+5)=150

*No. Of sandwiches before and after = factors of 150 at a gap of 5*

Case 1: I.e. no of sandwiches may be 25 and 30

Or

Case 2: no of sandwiches may be 5 and 10

Case 1: price earlier and after will be *6* and 5 respectively

Case 2: price earlier and after will be 30 and 15 respectively

Hence answer option : D

Posted from my mobile device
User avatar
cptholt
Joined: 01 Jan 2016
Last visit: 26 Mar 2022
Posts: 27
Own Kudos:
Given Kudos: 1,127
Location: India
Posts: 27
Kudos: 52
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

Sandwiches sold = S
Price per SW = P

S*P = 150 ; Considering the extra 5 SWs sold,

5 * P = 150 ; P = 30 is the revenue for 5 SWs

One SW = 30/5 = 6$

Is this approach correct?
User avatar
pushpitkc
Joined: 26 Feb 2016
Last visit: 19 Feb 2025
Posts: 2,819
Own Kudos:
Given Kudos: 47
Location: India
GPA: 3.12
Posts: 2,819
Kudos: 5,874
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
theperfectgentleman
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

Sandwiches sold = S
Price per SW = P

S*P = 150 ; Considering the extra 5 SWs sold,

5 * P = 150 ; P = 30 is the revenue for 5 SWs

One SW = 30/5 = 6$

Is this approach correct?

theperfectgentleman,
First things first the 5 extra sandwiches don't cost 150$, but the extra 5 will cost 150$.
So if we sold x sandwiches before, now x+5 sandwiches will sell for the same 150$
Also, if you are considering the price per sandwich as P,
how are you dividing 30 with 5 to find the price of one sandwich

So, the method you have used is not correct.

Hope its clear!
User avatar
dave13
Joined: 09 Mar 2016
Last visit: 23 Nov 2024
Posts: 1,114
Own Kudos:
Given Kudos: 3,851
Posts: 1,114
Kudos: 1,088
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
[quote="Bunuel"]At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

[/here is my own solution to this problem but its kind of long :) can anybody recommend the way to solve it in two minutes ? :)
let x be cost per sandwich
let n be the number of sandwiches
than revenue= x*n= 150
to find number of sandwiches x = 150/n
If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150

then (x-5)(n+5)=150
xn+x5-25-5 =150
xn+x5-30=150
xn+x5=180
divide by X and plug in instead of x this = 150/n
150+750/n=180
750n=180-150
750n=30
n = 25

now plug in n=25 into x*n= 150
25x=150
x=6

Answer is D :)
]
User avatar
Nikkb
User avatar
Current Student
Joined: 02 Jul 2017
Last visit: 08 Jan 2024
Posts: 230
Own Kudos:
Given Kudos: 70
Concentration: Entrepreneurship, Technology
GMAT 1: 730 Q50 V38
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
dave13
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

[/here is my own solution to this problem but its kind of long :) can anybody recommend the way to solve it in two minutes ? :)
let x be cost per sandwich
let n be the number of sandwiches
than revenue= x*n= 150
to find number of sandwiches x = 150/n
If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150

then (x-5)(n+5)=150
xn+x5-25-5 =150
xn+x5-30=150
xn+x5=180
divide by X and plug in instead of x this = 150/n
150+750/n=180
750n=180-150
750n=30
n = 25

now plug in n=25 into x*n= 150
25x=150
x=6

Answer is D :)
]

dave13 Few points:

after the reduction in price ur equation is (x-5)(n+5)= 150 How?
it just says number of sandwich increased by 5, and we don't know new price of sandwich. So you cannot subtract 5 from x
also ur solved equation should be : xn-5n+5x-25=150 -> How u got xn+5x-25-5=150 ? here u have considered n=1 ?

Please recheck your equations or plz correct me if m wrong :)
avatar
cbh
Joined: 24 Jun 2017
Last visit: 30 Sep 2019
Posts: 87
Own Kudos:
186
 [1]
Given Kudos: 130
Posts: 87
Kudos: 186
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
a requirement for the price to be an integer is missing. Otherwise both d and e are possible and viable
User avatar
JeffTargetTestPrep
User avatar
Target Test Prep Representative
Joined: 04 Mar 2011
Last visit: 05 Jan 2024
Posts: 2,996
Own Kudos:
7,951
 [1]
Given Kudos: 1,646
Status:Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Expert
Expert reply
Posts: 2,996
Kudos: 7,951
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

We know that the quantity sold is a whole number, and if we are also assuming that the price is a whole number (which is suggested by the answer choices), we can write 150 as the product of two positive integers as follows (where the first integer represents price and the second represents quantity):

150 = 1 x 150 = 2 x 75 = 3 x 50 = 5 x 30 = 6 x 25 = 10 x 15

We see that if the price is $6, then 25 sandwiches will be sold, and if we reduce the price by $1, then 30 sandwiches will be sold, which is exactly 5 more sandwiches than before. So, the current price must be $6.

Alternate Solution:

We will test each answer choice, except for choice B (since 150 is not divisible by 4).

If the original prices of the sandwiches are 3, 5, 6, or 10 dollars, then the shop originally sells 50, 30, 25, or 15 sandwiches, respectively.

We are given that the shop sells 5 more sandwiches by reducing the price, which means it will sell 55, 35, 30, or 20 sandwiches. Of these prices, 150 is divisible only by 30; therefore, 25 sandwiches must have been sold originally, which corresponds to a price of 6 dollars.

Answer: D
avatar
Carolin92
Joined: 22 Apr 2017
Last visit: 08 Oct 2017
Posts: 4
Own Kudos:
Given Kudos: 73
Posts: 4
Kudos: 6
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hi all,

How do we know that the new price has to be an integer?
If it does not have to be an interger, the right answer could also be E (new price 7.5$)?
Am I missing something here?

Thanks!
avatar
lescudero
Joined: 07 Sep 2017
Last visit: 29 Jan 2020
Posts: 1
Location: Mexico
GPA: 3.4
WE:Consulting (Pharmaceuticals and Biotech)
Posts: 1
Kudos: 0
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hi, I am not a native English speaker so I'm struggling to understand the question. If the question reads "How much does a sandwich currently COST"? why most of the answers given indicates that the price must be 6?
From the question we know that the Price of all sandwiches is the same and that if we increase the PRICE in $1 then the amount of total sold sandwiches increases in 5. Finally it is stated that the REVENUE will remain the same at $150.
How can we determine the COST of any of the sandwiches if we do not have gross income, variable costs, fixed costs, etc?
User avatar
stne
Joined: 27 May 2012
Last visit: 18 Jul 2025
Posts: 1,768
Own Kudos:
Given Kudos: 656
Posts: 1,768
Kudos: 1,843
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
lescudero
Hi, I am not a native English speaker so I'm struggling to understand the question. If the question reads "How much does a sandwich currently COST"? why most of the answers given indicates that the price must be 6?
From the question we know that the Price of all sandwiches is the same and that if we increase the PRICE in $1 then the amount of total sold sandwiches increases in 5. Finally it is stated that the REVENUE will remain the same at $150.
How can we determine the COST of any of the sandwiches if we do not have gross income, variable costs, fixed costs, etc?

Hi ,
Your Question is not very clear, however let me try and help.

The question says all sandwiches sell for the same price however when the cost of each sandwich is reduced , 5 more sandwiches are sold to get the same revenue of 150. ( Note : The reduced price of each sandwich must be an integer , this is an assumption in the question )

Now we pick from the answer choices

If the initial SP of each sandwich ( sw ) is 3 then there are 50 sws. ( 150/3)
after price reduction we sell 55 sws and we get same revenue so cost of each sw is 150/55 = not an integer .

if the initial SP of each Sw is 4 then we sell 150/4 = sandwiches , this is not an integer number of sandwich , hence we can stop here.

if the initial SP of each Sw is 5 then we sell 150/5 = 30 SW, after reduction we sell 35 , so price for each after reduction 150/35 = not an integer
if the initial SP of each Sw is 6 then we sell 150/6 = 25 SW, after reduction we sell 30 , so price for each after reduction 150/30 = 5 an integer.

similarly option E is rejected
hence only D gives an integer for the reduced price .
User avatar
AvidDreamer09
Joined: 19 Apr 2017
Last visit: 06 Jul 2025
Posts: 81
Own Kudos:
142
 [1]
Given Kudos: 40
Concentration: General Management, Sustainability
Schools: ESSEC '22
GPA: 3.9
WE:Operations (Hospitality and Tourism)
Schools: ESSEC '22
Posts: 81
Kudos: 142
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

Price of one sandwich x Original number of sandwiches= NP=150
(Price - $1) x (Original number + 5)= (P-1)(N+5)=150

(P-1)(N+5)=PN-N+5P-5=150 (get rid of the N variable since question asks for P)
Since NP=150 and then N=150/P

P(150/P)-150/P+5P-5=150
150-150/P-5=150
\(P^2-P-30=0\)
\(P^2-6P+5P-30=0\)
(P-6)(P+5)=0

Price cannot be Negative so P = $6
User avatar
jm2k5
Joined: 05 May 2023
Last visit: 16 Jul 2025
Posts: 45
Own Kudos:
Given Kudos: 35
Location: India
GMAT Focus 1: 655 Q82 V83 DI82
GPA: 7.1
WE:Engineering (Energy)
GMAT Focus 1: 655 Q82 V83 DI82
Posts: 45
Kudos: 259
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Let the cost of the sandwich be x.
No. of sandwiches sold = n

nx=150

Let the decrease in price be a.

(n+5)(x-a)=150
Putting n=150/x:

(150/x + 5)(x-a)=150
150-150a/x+5x-5a = 150
150a/x + 5x -5a= 0
30a/x + x - a = 0

x^2 - ax + 30a = 0

(x-6a)(x+5a) = 0

Therefore x = 6a (x cannot be negative)

Putting it in nx=150:

na = 25

Possible solutions: (n,a) = (1,25),(5,5),(25,1)

Case 1: (n,a) = (1,25):
x= 6a = 150
n=1

Plugging the values in our equations:
nx=150 => 1*150 = 150 (satisfied)
(n+5)(x-a)=150 => (1+5)(150-25) = 6*125 (not satisfied)

Case 2: (n,a) = (5,5):
x= 6a = 30
n=5

Plugging the values in our equations:
nx=150 => 5*30 = 150 (satisfied)
(n+5)(x-a)=150 => (5+5)(30-5) = 10*25 (not satisfied)

Case 3: (n,a) = (25,1):
x= 6a = 6
n=25

Plugging the values in our equations:
nx=150 => 25*6 = 150 (satisfied)
(n+5)(x-a)=150 => (25+5)(6-1) = 30*5 (satisfied)

So, the cost of the sandwich was 6$.
User avatar
Adarsh_24
Joined: 06 Jan 2024
Last visit: 03 Apr 2025
Posts: 262
Own Kudos:
Given Kudos: 2,016
Posts: 262
Kudos: 45
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
JeffTargetTestPrep
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

We know that the quantity sold is a whole number, and if we are also assuming that the price is a whole number (which is suggested by the answer choices), we can write 150 as the product of two positive integers as follows (where the first integer represents price and the second represents quantity):

150 = 1 x 150 = 2 x 75 = 3 x 50 = 5 x 30 = 6 x 25 = 10 x 15

We see that if the price is $6, then 25 sandwiches will be sold, and if we reduce the price by $1, then 30 sandwiches will be sold, which is exactly 5 more sandwiches than before. So, the current price must be $6.

Alternate Solution:

We will test each answer choice, except for choice B (since 150 is not divisible by 4).

If the original prices of the sandwiches are 3, 5, 6, or 10 dollars, then the shop originally sells 50, 30, 25, or 15 sandwiches, respectively.

We are given that the shop sells 5 more sandwiches by reducing the price, which means it will sell 55, 35, 30, or 20 sandwiches. Of these prices, 150 is divisible only by 30; therefore, 25 sandwiches must have been sold originally, which corresponds to a price of 6 dollars.

Answer: D

Even if the current price is an integer as suggested by the answer choice, does it guarentee that future price will also be an integer.
Say 10 current sandwich cost. So 15 of them sold now.

After price decrease, 15+5=20 sold
150/20 = 7.5

A price decrease of 2.5.
User avatar
Abdullah9097
Joined: 08 May 2024
Last visit: 18 Jul 2025
Posts: 1
Given Kudos: 13
Posts: 1
Kudos: 0
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Luckisnoexcuse
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10

Total Revenue 150$
Lets check the options
E
if current price is 10$ then they are selling 15 sandwiches
for 20 sandwiches they will have to sell at 7.5$ (Price Decrease is 2.5$)
D
if current price is 6$ then they are selling 25 sandwiches
for 30 sandwiches they will have to sell at 5$ (Price Decrease is 1$)
C
if current price is 5$ then they are selling 30 sandwiches
for 35 sandwiches they will have to sell at 4.285......$ (non-terminating) - not possible
B
if current price is 4$ then they are selling 37.5 sandwiches ....not possible
A
if current price is 3$ then they are selling 50 sandwiches
for 55 sandwiches they will have to sell at 2.8181......$ (non-terminating) - not possible

Between Option D & E..i am not able to reach the solution
Bunuel Please check if i am mis
The reduced price is the current price,isn't it?
User avatar
sujoykrdatta
Joined: 26 Jun 2014
Last visit: 18 Jul 2025
Posts: 539
Own Kudos:
1,046
 [1]
Given Kudos: 13
Status:Mentor & Coach | GMAT Q51 | CAT 99.98
Expert
Expert reply
Posts: 539
Kudos: 1,046
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Bunuel
At a sandwich shop, all sandwiches sell for the same price. If the shop were to decrease the price of each sandwich, it would sell 5 more sandwiches per day its daily revenue would remain constant at $150. How much does a sandwich currently cost?

A. $3
B. $4
C. $5
D. $6
E. $10
If the number of sandwiches sold initially be n, the number sold finally = (n+5)
The initial price is one of the options. Working with the options:
A. Initial price = $3 => Initial number of units = 50 => Final number of units = 55 => Final price = 150/55, a recurring decimal, hence not possible
B. Initial price = $4 => Initial number of units = 37.5 - not possible
C. Initial price = $5 => Initial number of units = 30 => Final number of units = 35 => Final price = 150/35 , a recurring decimal, hence not possible
D. Initial price = $6 => Initial number of units = 25 => Final number of units = 30 => Final price = 150/30 = $5 - possible
E. Initial price = $10 => Initial number of units = 15 => Final number of units = 20 => Final price = 150/20 = $7.50 - possible

A few points:
1. Current price = Initial price (not reduced price) since the price hasn't actually been reduced; it says "if the price ..."
2. Exact answer cannot be determined since the reduction in price is not provided. There are many solutions possible
3. Just because the initial price is an integer, the reduction in price does NOT necessarily have to ba an integer

Ans - D or E
(Q stem needs to be edited)
 1   2   
Moderators:
Math Expert
102619 posts
PS Forum Moderator
698 posts