GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 13 Oct 2019, 22:48

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58335
A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Feb 2017, 08:08
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

67% (02:19) correct 33% (02:23) wrong based on 299 sessions

HideShow timer Statistics

A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per pound and he purchased 5 pounds of this kind. The other kind of marble costs 32 cents per pound. If the boy spent approximately 29 cents per pound for everything, how many pounds of the more expensive marbles did he buy?

A. 5
B. 6
C. 7
D. 8
E. 9

_________________
Current Student
avatar
V
Joined: 28 May 2014
Posts: 516
GMAT 1: 730 Q49 V41
GMAT ToolKit User
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Feb 2017, 23:14
Suppose the boy bought x pounds of the expensive marbles.
so, we can say:
29(5+x) = 25*5 + x*32
=> 3x = 20
=>x = 6.67 ≈ 7.

Answer C.
_________________
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 8040
Location: United States (CA)
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 22 May 2018, 18:08
Bunuel wrote:
A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per pound and he purchased 5 pounds of this kind. The other kind of marble costs 32 cents per pound. If the boy spent approximately 29 cents per pound for everything, how many pounds of the more expensive marbles did he buy?

A. 5
B. 6
C. 7
D. 8
E. 9


We can let n = the number of pounds of the more expensive marbles that he bought and create the equation:

(25 x 5 + 32 x n)/(n + 5) = 29

125 + 32n = 29n + 145

3n = 20

n = 20/3 = 6 2/3 ≈ 7

Answer: C
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
G
Joined: 31 May 2017
Posts: 335
GMAT ToolKit User Reviews Badge
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 22 May 2018, 22:22
A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per pound and he purchased 5 pounds of this kind. The other kind of marble costs 32 cents per pound. If the boy spent approximately 29 cents per pound for everything, how many pounds of the more expensive marbles did he buy?

25 cents/pound = 5 pounds = 125 cents

29 (5+N) = 125 + 32N
145 + 29N = 125 + 32N
145+29N-125-32N
20-3N=0
3N=20

N ≈ 7

Ans: C
_________________
Tuck School Moderator
User avatar
P
Status: Valar Dohaeris
Joined: 31 Aug 2016
Posts: 299
GMAT 1: 700 Q49 V37
Reviews Badge
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jun 2018, 08:31
Bunuel wrote:
A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per pound and he purchased 5 pounds of this kind. The other kind of marble costs 32 cents per pound. If the boy spent approximately 29 cents per pound for everything, how many pounds of the more expensive marbles did he buy?

A. 5
B. 6
C. 7
D. 8
E. 9


let the weight of more expensive marbles be x pounds

using weighted average method

weight of less expensive marbles = w1 = 5 lbs
weight of expensive marbles = w2 = x
rate of less expensive marble = 25
rate of more expensive marble = 32

rate of mixture of marbles = 29

w1/w2 = (32-29)/(29-25)

5/x = (32-29)/(29-25)
5/x = 3/4
x = 20/3 = 6.66 ~ 7
_________________
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 10 Jun 2018
Posts: 54
Location: Australia
Concentration: Technology, General Management
Schools: Other Schools
GPA: 2.88
WE: Science (Pharmaceuticals and Biotech)
Reviews Badge
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jun 2018, 08:43
Bunuel wrote:
A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per pound and he purchased 5 pounds of this kind. The other kind of marble costs 32 cents per pound. If the boy spent approximately 29 cents per pound for everything, how many pounds of the more expensive marbles did he buy?

A. 5
B. 6
C. 7
D. 8
E. 9


The 25c marbles are 4c each below the average. Five were bought, so together that is 30c below average.

The 32c marbles are each 3c above average.

20c/3c is roughly equal to 7.

Answer is C.

Posted from my mobile device
_________________
Not a professional entity or a quant/verbal expert or anything. So take my answers with a grain of salt.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 28 Aug 2016
Posts: 23
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 08 Oct 2018, 05:23
Bunuel PeepalTree ScottTargetTestPrep

Can you please explain in what all cases do we have to round up the approximations and in what all do we have to round down? I rounded down the 6.7 approximation to 6 and got wrong.
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 18 Apr 2018
Posts: 93
A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Oct 2018, 17:50
Hi Bunuel, having a great day, I hope. I have the exact question as BigUD94 has. Are we rounding up because the tenth place digit is greater than 5? Your explanation will be much appreciated. Thanks.

Posted from my mobile device
Tuck School Moderator
User avatar
P
Status: Valar Dohaeris
Joined: 31 Aug 2016
Posts: 299
GMAT 1: 700 Q49 V37
Reviews Badge
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Oct 2018, 07:44
BigUD94 wrote:
Bunuel PeepalTree ScottTargetTestPrep

Can you please explain in what all cases do we have to round up the approximations and in what all do we have to round down? I rounded down the 6.7 approximation to 6 and got wrong.

Kem12 wrote:
Hi Bunuel, having a great day, I hope. I have the exact question as BigUD94 has. Are we rounding up because the tenth place digit is greater than 5? Your explanation will be much appreciated. Thanks.

Posted from my mobile device


Hi there!
Rounding up and Down is pretty easy. Just practice few questions with focus you will get it.

Check out these resources by Bunuel and veritasPrep
Rounding

Rounding up some OG question

Cheers!
_________________
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
P
Status: Gathering chakra
Joined: 05 Feb 2018
Posts: 433
Premium Member
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Feb 2019, 07:14
29 is 3 from 32, and 4 from 25. This means we had more lbs of the expensive marble.
You can make a ratio: 5 lbs/3 = x lbs/4
20 lbs/3 = x
x = 6.67 lbs, round to 7.

To the posters above, the only time you would round down is if we were required to have an integer value and 7 couldn't be a viable amount due to a constraint (min-max problems).
GMAT Club Bot
Re: A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun   [#permalink] 16 Feb 2019, 07:14
Display posts from previous: Sort by

A boy is buying two kinds of marbles. One kind costs 25 cents per poun

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne