GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 18 Jun 2019, 19:05

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 55670
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 19 Jul 2018, 23:49
1
4
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

57% (01:51) correct 43% (01:48) wrong based on 150 sessions

HideShow timer Statistics

VP
VP
User avatar
P
Joined: 31 Oct 2013
Posts: 1375
Concentration: Accounting, Finance
GPA: 3.68
WE: Analyst (Accounting)
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Jul 2018, 00:07
Bunuel wrote:
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)

A. 1.5
B. 24
C. 150
D. 1350
E. 2400


1 pound = 16 ounces

2.25 pound = (16*2.25) = 36 ounces

36 ounces cost 600 cents

1 ounce costs 600/36

9 ounces cost (600/36)*9

= 150 cents

The best answer is C.
Retired Moderator
User avatar
D
Joined: 30 Jan 2015
Posts: 805
Location: India
Concentration: Operations, Marketing
GPA: 3.5
Re: At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Jul 2018, 01:43
Bunuel wrote:
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)


1 $ = 100 Cents
1 Pound = 16 Ounces

Let, X = Cost in cents of a bag weighing 9 Ounces

Rate1 = Rate2
6 $ / 2.25 Pounds = X / 9 Ounces
600 Cents / 2.25*16 Ounces = X / 9 Ounces
600/36 = X/9
X = 150

Hence, C.
_________________
The few, the fearless !

Thanks :-)
SVP
SVP
User avatar
V
Joined: 26 Mar 2013
Posts: 2232
Reviews Badge CAT Tests
Re: At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Jul 2018, 19:56
Bunuel wrote:
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)

A. 1.5
B. 24
C. 150
D. 1350
E. 2400



Pound...............Ounce
1.......................16
\(2.25=\frac{9}{4}\).............X

X= 36 Ounce

cost 4 times a bag of 9 ounces = $6

Therefore, we can divide the cost by 4 to find the cost of 9 ounces = $1.5 = 150 cent

Answer: C
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 6567
Location: United States (CA)
Re: At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jul 2018, 18:33
Bunuel wrote:
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)

A. 1.5
B. 24
C. 150
D. 1350
E. 2400


We see that a 16 x 2.25 = 36-ounce bag costs 6 x 100 = 600 cents.

Since 9 ounces = ¼ of 36 ounces, so a 9-ounce bag will cost 1/4 x 600 = 150 cents.

Alternate Solution:

We see that 2.25 pounds is equivalent to 2.25 x 16 = 36 ounces and that $6.00 = 6 x 100 = 600 cents.

We can set up a proportion to determine the number of cents that a bag weighing 9 ounces would cost.:

36/600 = 9/x

6/100 = 9/x

6x = 900

x = 150 cents

Answer: C
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Director
Director
User avatar
P
Joined: 04 Sep 2015
Posts: 564
Location: India
WE: Information Technology (Computer Software)
Premium Member Reviews Badge
Re: At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Sep 2018, 12:17
Bunuel wrote:
At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this rate, what is the cost in cents of a bag weighing 9 ounces? (1 pound = 16 ounces)

A. 1.5
B. 24
C. 150
D. 1350
E. 2400




cost in cents got me :P
Intern
Intern
User avatar
B
Joined: 14 Aug 2018
Posts: 20
Location: United States (WA)
GMAT 1: 670 Q43 V40
GMAT 2: 750 Q47 V47
GPA: 3.3
WE: Education (Education)
Re: At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this  [#permalink]

Show Tags

New post 17 Sep 2018, 16:09
Here's a question, like many on the GMAT, that can be solved with logic and estimation and NO ACTUAL MATH. The GMAT is a test of logic and ability to think under time pressure, not of basic arithmetic. If you did this mathematically, you may have arrived at the right answer but probably took too much time.

After reviewing the answer choices, group together A and C versus B, D and E. What is similar about these groups? A and C imply that the smaller bag costs less while the B, D, and E imply the smaller bag costs more. Which outcome makes more sense - A and C. Eliminate B, D, and E.

Now, does the new bag cost 1.5 cents? No way - not even close. Eliminate C.

A is correct.

This type of logic can help you on
OG2019 PS 8 (are the results of each little bracketed subtraction positive or negative)
OG2019 PS 47 (Positive or negative, large or small)
OG2019 PG 62

And many, many others
_________________
Jayson Beatty
Indigo Prep
http://www.indigoprep.com
GMAT Club Bot
Re: At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this   [#permalink] 17 Sep 2018, 16:09
Display posts from previous: Sort by

At Nat’s Nuts a 2.25 pound bag of pistachio nuts cost $6.00. At this

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne